blogYeni dönemde şirketler baktı basında da iş kalmadı, kendi iletişim platformlarını hayata geçirmeye başladılar. Önce GSM şirketleri kendi dergilerini çıkararak başladı buna… Ardından daha kurumsal şirketler blog ve platform açarak yürüdüler bu ortamdan.

Eğer bu platformları çıkaran şirketler bunun adına şirketlerini ifade etmek istedikleri bloglar adını vermiş olsalardı bu yazı anlamsız olacaktı ve yazılamayacaktı.

Ama  şirketler bu yaptıklarını genelin ihtiyaçlarını karşılayacak ortamlar olarak tanıtmaya çalışınca iş içinden çıkılmaz oldu. Giriyorsunuz dijital dönüşüm peşinden koştuğunu söyleyen bir kurumun “platform”una. Orada tamamen kendinden ve yaptığı ürün ve hizmetlerden bahsediyor.

Okuyan insanların bunu yuttuğunu düşünenler tamamen yanılıyor. İnsanların ilgi göstermemesinin sebebi okumayı sevmemesi ya da sizin blogda kullandığınız WordPress teması değil. Okumak isteyen siz Fizan’da da olsanız onu bulur okur. Ama sizin parasını vererek reklamını yapmanız gereken sözde bilgileri haber ya da bilgilendirme amaçlı yutturmaya çalışmanızı yemiyor kimse. Size söz veriyorum yemeyecek.

Size birkaç maddede kurumsal blogla ilgili TKNLJ formatında küçük bilgiler vermek isterim:

  • Eğer yapacağınız şey reklamsa bunun üstüne reklam değildir diyerek algıyı değiştiremezsiniz. Ülke yönetimi bile oynayamıyor artık halkın algısıyla.
  • Eğer belli bir konunun tartışılmasını istiyorsanız bunun sağına soluna kendi şirketinizin ismini yazıp şirketiniz elemanlarına yazı yazdırmayın kimse yemez.
  • Eğer illa ülke gündemi içinde bir konunun tartışılmasını istiyorsanız konuyla ilgili bir basın organına üç kuruş para verin ve onun sayfalarında bir alt bölümle kendinize “alt blog” açın. Bunun başka yolu yok.
  • Blogun amacı sizin reklamınızı yapmak değildir. Bunun kurumunuza sağlayacağı bence en önemli fayda kurumunuz içindeki insanların ne kadar bilgili ve yaptığı işi bilen kişiler olduğunu göstermek olabilir. Bunun için de bu insanların şirket reklamınızı yapması şart değildir.
  • Her ne yaparsanız yapın insanlara içerik verin, sizin egosal şişkinliklerinizi besleyecek yazılar değil.

Son olarak şunu söylemek istiyorum size: Yazı yazmak, bilgi vermek, insanların ilgisini bilgiye doğru çekmek bir uzmanlık işidir. Şirketinizdeki üç heyecanlı abinin, size iş satmak isteyen PR’cının ya da sizin üstünüzden para kazanmak isteyen sosyal medyacının yapacağı bir iş değil…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.