Apple’ın şimdiye kadarki en büyük zaferi

apple payApple minik müzik dinleme aletleri yaptı, büyük bilgisayarlar, dijital saatler, orta boy telefon ve tabletler yaptı. Güzel sattı, dünyanın en değerli markası haline geldi. Bunların her biri tüm dünyada çok güzel karşılandı. Tüm bunların arasında sessiz sedasız bir hareket başlattı, “benim üstümden ödeme yapabilirsiniz” dedi. Herkes “aman canım ne var bunda” şeklinde yaklaştı buna. Sonuçta diğer telefonların da bunu yapabilen yol ve yöntemleri vardı.

AncakVisa Europe Mobil Hizmetler İcra Direktörü Jeremy Nicholds bir duyuru yapınca ortalık bir sallandı ve kendine geldi: “Avrupa’da milyonlarca Visa kart sahibi tarafından her gün kullanılan temassız ödemeler, Apple Pay hızı ve kolaylığı ile eşik atlayacak ve mobil ödemeler tüketicilerin günlük hayatının bir parçası olacak. İnsanlar evlerinden ayrıldıklarında eğer yanlarına tek bir şey alıyorsa o da cep telefonları oluyor. Biz de Visa olarak, Apple ve birçok bankayla yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bundan böyle tüketicilerin Apple Pay ile çok daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmelerini sağlayacağız”.

Apple Pay’e katılımlarını duyuran bankalar arasında Bank of Scotland, Coutts, First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds, M&S Bank, MBNA, Nationwide, NatWest, Royal Bank of Scotland, Santander, TSB ve Ulster Bank yer alıyor.

Apple Pay, Visa temassız ödemelerin kabul edildiği her noktada kullanılabilecek. Bugün Avrupa genelinde 2,6 milyonun üzerinde Visa temassız terminali bulunuyor. Sadece İngiltere’de; Tesco, Marks & Spencer ve Boots gibi perakendecilerin yanı sıra, binlerce mağaza ve restoran ile Londra ulaşım ağı Transport for London da dahil olmak üzere 250 bin satış noktasında 400 binin üzerinde Visa temassız terminali var.

Güvenlik ve mahremiyet Apple Pay’in işleyişinin temel yapı taşlarını oluşturuyor. Apple Pay’e eklenen, Visa banka veya kredi kartı bilgileri cihazda saklanmıyor. Gerçek kart bilgileri yerine, kişiye özel şifreli bir rakam güvenli bir şekilde cihaza kaydedilerek ödeme işleminde kullanılıyor. Apple Pay ile gerçekleşen her işlem, CHIP & PIN ve temassız ödemelerde kullanılan Visa şifreleme teknolojisi ile doğrulanıyor.

Apple Pay ile ödeme işlemi yapan Visa kart sahipleri, onaylanmamış işlemlerdeki yükümlülükler ve uluslararası kabul gibi Visa kredi ve banka kartlarını kullanan tüketicilerin sahip olduğu aynı hak ve avantajlara sahip olacak.

Apple Pay ile kullanıcılar, Visa kartlarıyla gerek yüz yüze, gerek uygulama içi alışverişlerde ödemelerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapabilecek. iPhone 6, İphone 6 Plus ve Apple Watch cihazlarından temassız mobil ödeme yapılabilecek. Uygulama içi alşverişlerde ise Apple Pay, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 ve iPad mini 3 ile uyumlu çalışacak.

Apple Pay ile ilgili daha detaylı bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz.

iOS içindeki yenilikler çok da umurumda değil açıkçası. Şu anda sadece Avrupa’da başlayan bu olayın bir an önce ülkemize gelmesini istiyorum kendi adıma. Kapıya gelen restoranın motosikletçisinin her zaman eserleyip beserlediğim kredi kartımı haşata çevirmesini ve kullanım süresinin bitmesine yıllar kala cebimden çıkarmaya utanacağım bir hale getirmesinin sona ermesini istiyorum. Cüzdan olmadan evden çıkmak istiyorum. Kredi kartı güvenliğini parmak izime yüklemek istiyorum.

Bu kadar.

Bence Visa ile yapılan bu hareket Apple’ın en büyük zaferlerinden biridir. İnsanlar onun işlemcisiyle ilgilenmeye devam etsinler. Ben bu konuyu takip edeceğim…