3D+XPoint+Wafer+Close-UpIntel dünyada 5 gün önce duyurulan gelişmeyi bugün bir basın bültenine taşıdı. Geliştirilen şey en kaba haliyle mevcut belleklerin birkaç adım ötesine geçmeyi hedefliyor.

3D XPoint teknolojisi adı verilen bu yenilik, büyük miktarda veriye hızlı erişim sağlama faydası sunuyor. Şu an üretimde olan 3D XPoint teknolojisi kullandığımız geleneksel NAND belleklere göre bin kata kadar daha hızlı olmasının yanı sıra yine bin kata kadar daha dayanıklı ve standart sabit belleklere göre 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunacak.

Böylece büyük miktarlardaki verileri çok hızlı bir şekilde transfer edebilme ve mevcut duruma oranla çok daha fazla veriyi depolama imkanına sahip olacağız.  Bu sayede evimizdeki tabletler, cep telefonları ve iş yerlerimizdeki bilgisayarlar adeta birer “kişisel veri merkezleri” haline dönüşecek. Onu da bırakın normal saklama alanlarının boyutlarını düşünün. Bunu Intel’in iddia ettiği gibi binle çarptığınızda ortaya çıkacak sonuç, hayatınız boyunca dinleyemeyeceğiniz müzik ve izleyemeyeceğiniz film demek.

Intel tüm sektörler etkilenecek demiş. Hafıza ve saklama sorunu bir şekilde biterse cep telefonlarınızdaki saklama kapasitesi ve yetenekli yazılımcıların bununla yapabileceklerini düşünün.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.