Yazılımda başarı öyküsü nasıl yazılır?

yeniLogo'09Arvento isimli araç takip sistemleri üstüne uzmanlaşmış yazılım şirketinin “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırmasında, “Mobil Uygulama Yazılımı Gelirleri” kategorisinde bu yıl yeniden Türkiye’nin en yüksek gelire sahip şirketi seçilmesi haberini aldım.

Şirket bu arada 500 bilişim şirketi sıralamasında ise 94.sıradan 87. sıraya yükselerek büyüme ivmesini sürdürdü.

Arvento’nun gelişimi Türkiye’deki birçok firmaya örnek olmalı. Çünkü gerçekten doğru işleri birbiri ardına gerçekleştirdiler. Sadece yazılımda değil, pazarlama ve satışta da… Ne yaptılar isterseniz TKNLJ formatında bunların kısa bir dökümünü paylaşayım sizlerle:

  • Öncelikle içinden görebildiğim kadarıyla çok ciddi ve uzmanlaşmış bir yazılım ekibi hayata geçirdiler. Bugün Arvento ismi CV’lerde kendine muteber bir yer tutuyor
  • Çok önemli bir şey yapıp kendilerine dikey bir pazar seçtiler ve oranın mutlak kralı olmaya oynadılar. “Ben oyun da yaparım, SMS de satarım, artırılmış gerçeklik de benden sorulur” gibi tuzaklara düşmediler. Konum temelli işler dediler ve oraya oynadılar.
  • İnanılmaz başarılı pazarlama çalışmaları yürüttüler. Radyolardan başlayıp TV’lere uzanan, akıllara yazılan “arvento ar-ven-to” cıngılını benim gibi arabada her daim radyo dinleyen insanlara ezberlettiler.
  • Kendi alanlarındaki çözümlerin dibini gördüler. Dünyada bir şey varsa acaba Arvento yapmış mıdır diye sormayı aklınızın ucundan geçirmiyorsunuz. Sadece gidiyor ve istiyorsunuz.
  • Ben reklamla her işimi görürüm tuzağına da düşmediler. PR iletişimiyle kendi isimlerini kanaat önderlerine de ezberlettiler.

Bugün Bilişim 500 listesinde 87. sıraya geldilerse altlarındaki anlı şanlı firmalara bir göz atmak gerekiyor. 3 bilgisayar 5 yızılımcı ile başlayan maceranın 33 bin müşteri ve 450 bin referansa ulaşması kolay değil. 2006 yılında 439. sıradan başlayan maceralarını konusunda dünyanın en büyük 5. şirketi olmaya taşıyan ve Türkiye dışına ciddi satışlar yapan Arvento gibi şirketler lazım bize ülkenin makus bilişim kaderini değiştirmek için…

YAYIN SONRASI NOT: Haberi yayımladıktan sonra gazeteci büyüklerimden bir not geldi. 5 yılı aşkın süredir bunu kullanan abilerimiz bunun Apple bilgisayarlar üstünde çalışan bir sürümünün olmamasından şikayetçi. Ne zaman sorsa yakında diyorlarmış. Aman her şeyi düzgün yapıp bunu atlamak olmaz. Elçiye de zeval olmaz