CeBIT Hannover’i Erdoğan açacak 92 Türk firması görücüye çıkacak

Haberlerini daha önce TKNLJ.COM farkıyla takip etmiştiniz. Başbakanın ziyaretinden Angela Merkel’in açılışına kadar. Yarından itibaren bunları Türk basınında oraya giden arkadaşların iletimiyle göreceksiniz. Bazen gitmemek haberleri daha iyi takip etmek anlamına geliyor.

CeBIT Hannover 92 Türk firmasının katılımıyla 1 Mart’ta başlayacak. Fuarın resmi açılışı 28 Şubatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından Hannover Congress Center’da yapılacak. CeBIT Bilişim Fuarı’nın Partner Ülke Türkiye organizatörü olan İTO, 81 Türk firmasını sektörün devleriyle buluşturacak. 11 firma da bireysel olarak fuara katılacak.

Türk firmalarına 4 bin 600 metrekareden fazla alanda ürünlerini en iyi şekilde sergileyebilmeleri için gereken tüm altyapı hizmetleri ve desteği de sağlanacak. Aralarında Türk Telekom, Turkcell, Vodafone Türkiye, Koç Sistem, Vestel, Türksat, Karel, İstanbul Teknopark, ODTÜ, İTÜ Arı Teknokent’in de olduğu firma ve kuruluşlar, Türkiye’nin geldiği son noktayı İTO organizasyonu ile dünyayla paylaşacak. Fuarda Türkiye ile birlikte 68 ülke yer alacak.

Son 5 yıl içinde üç önemli ihtisas fuarının Partner Ülke Türkiye organizasyonunu üstlenen İTO, 2007’de Hannover Sanayi Fuarı’na, 2008’de Partner Ülke organizasyonları Türkiye’nin dünya markaları arasına girmesine önemli katkılar sağladı. Türk firmaları, İTO’nun önderliğinde CeBIT çatısı altında yepyeni iş bağlantıları, ortaklıklar kuracaklar.

Geçen yıl 5 gün içinde yaklaşık 10 trilyon avroluk anlaşma yapılan fuara, her yıl 100’ü aşkın ülkeden 5 bini aşkın basın mensubu
katılıyor. Fuarda düzenlenecek konferanslar ve sempozyumlar da firmalara yeni ufuklar açacak. Bu yıl CeBIT Fuarı’nda IBM, 100’üncü yıl kutlaması yapacak ve fuarda önemli etkinlikler düzenleyecek.

İTO’yu sektörün temsilcileri olan Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD), Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği (MOBİLSAD), Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER), Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED), Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED), Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD), Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) ve Tüm İnternet Derneği (TİD) destekledi.