“Cep telefonunu yaklaştırarak ödeme” sistemleri hazır

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, BKM’nin üzerinde çalışmakta olduğu, ödeme sistemlerinde yeni bir teknoloji olan NFC ile ilgili altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Özinal, BKM’nin resmen NFC güvenilir servis sağlayıcısı ünvanını aldığını ve BKM üyesi tüm kuruluşların bu altyapıdan faydalanabileceklerini duyurdu.

Özinal, mobil ödeme olarak bilinen ve yakın alan iletişimi (Near Field Communication) olarak tanımlanan NFC konusundaki güncel gelişmeleri de ilk kez Marketing Power Conference’ta katılımcılar ve basın mensupları ile paylaştı.

BKM’nin kurulduğu yıldan beri ödeme teknolojilerini yakından takip ettiğini ve yeni teknolojiler ile ilgili tüm imkan ve fırsatları değerlendirdiğini söyleyen BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, kartlı ödeme sistemi altyapısını en uygun maliyetlerle geliştirmeyi amaçlayan sistem seviyesinde ve servis sağlayıcı olma vizyonu doğrultusunda NFC TSM (Trusted Service Manager – Güvenilir Servis Sağlayıcı) olmak için gerekli altyapı hazırlıklarını tamamladıklarını ve tüm Üye kuruluşların bu altyapıdan faydalanabileceklerini söyledi.

Sertaç Özinal, “Standartlar doğrultusunda bankaların, mobil operatörlerin, servis sağlayıcıların güvenli olarak beraber çalışabilmesi ve cep telefonu üzerinden ödeme yapabilmek için gerekli platform oluşturulmuştur. NFC ile ulaşımdan, alışveriş kampanyalarına kadar farklı bir çok konuda yenilikler yaşanacağını söyleyen Özinal, “Cep telefonlarımız ile hangi alışveriş merkezinde ne oranda indirim olduğunu, bu alışverişin kazandıracağı puan ve promosyon bilgileri öğrenebileceğiz. NFC ile ödeme sistemlerinde mobil dönem başlayacak, ödemelerimizi bile cep telefonu ile yapabileceğiz” dedi.

NFC TSM servisi ile ayrı ayrı yatırımlar yapılmasının önüne geçmeyi ve böylelikle Türkiye pazarı için verimliliği artırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Sertaç Özinal, kurulan sistemin ihtiyaçları karşılayacak şekilde esnek olmasına ve ürüne bağımlı olmamasına özellikle dikkat edildiğini de belirtti. Özinal, NFC TSM sisteminin, üyelerine, uygulamalarını güvenli bir şekilde yükleyerek hayat döngüsünü yönetme ve kampanya yönetimini içeren uçtan uca bir hizmet vermekte olduğunun da altını çizdi.

Sertaç Özinal Marketing Power Conference’ta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geliştirdiği teknolojiler, ulaştığı kredi kartı, banka kartı, POS, ATM adetleri ve cirosu ile, bugün, kartlı ödeme sistemlerinde Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olduğunun da altını çizdi. Son 20 yılda sektör cirosunun yüzde 435 bin büyüdüğünü vurgulayan Özinal, 2023 yılında alışverişlerde nakit ödemenin tarihe karışacağını söyledi.

Bankalararası Kart Merkezi olarak, kartlı ödeme sistemlerinde yeni teknolojilerin Türkiye’de uygulanması ile ilgili öncü olduklarını ifade eden Sertaç Özinal, Avrupa’da ilk temassız kredi kartı uygulamasının Türkiye’de başladığını belirtti. Temassız kartların bir adım sonrasının NFC teknolojisi olacağını belirten Özinal, yakın alan iletişimi anlamına gelen bu teknoloji ile, NFC ile ulaşımdan, alışveriş kampanyalarına kadar farklı bir çok konuda yenilikler yaşanacağını söyledi.

Geleceğin ödeme doğrulama sistemi olarak kabul edilen Biometri ile, yeni bir çığır açılacağını da belirten Özinal, “Ürün hizmet çeşitliliği ve yeni teknoloji kullanımı konusunda her zaman ilkleri gerçekleştiriyoruz. Bu konudaki öncü rolümüzü yeni nesil teknolojilerinin uygulamalarında da sürdüreceğiz” dedi. Nakitsiz bir Türkiye’de tüm ödemeler ödeme sistemleri üzerinden yapılacağı için ekonomiye katkının artacağını da sözlerine ekleyen Sertaç Özinal, “Kayıt dışı ekonomi kartlı ödeme sistemlerinin katkısı ile neredeyse sıfırlanacak, vergi gelirleri artacak, istihdam sorunun azalacak” şeklinde konuştu.