Chavez ülkesini Twiter’dan yönetiyor

Venezüella Başkanı Hugo Chavez kanserle mücadelesi esnasında ülkesini Twitter üzerinden yönetiyor. Tedavi sürecindeki lider geçtiğimiz hafta boyunca Caracas’taki çöp toplama projesine ödenek sağlamaktan yeni bir parkın inşasına ve milli takımı desteklemeye kadar çeşitli konularda paylaştığı 50 tweet ile Chavez’in teknolojiyi son derece etkin kullandığı gözleniyor.

Tweetlerinde hastalığı ile bilgi vermekten kaçınan Güney Amerikalı liderin Twitter’da 1,8 milyon takipçisi bulunuluyor. Yaptığı açıklamalar ile görsel medyada son derece sıklıkla yer alan lider, sosyal medyadaki aktif rolü sayesinde takipçilerine eski günleri aratmadığını göstermek ister gibi.
Fidel ve Raul Castro ile buluşmasını da yine Twitter üzerinden bildiren lider sosyal medyadaki mesajlara cevap veren bir ekibinin olmasına rağmen bire bir kendi ağzından çıkan sözlerin yazıldığını belirtti.
Chavez, geçen haftaki mesajlarında Caracas’ta açılacak ve 25 milyon dolar değerinde olacak çöp toplama fabrikasına 51 milyon dolar devletten, 37 milyon dolar da ilgili organizasyondan geleceğini kaydetti. Teknolojik liderin, Meksika lideri Felipe Calderon’a yine sosyal medya üzerinden iyi dileklerine teşekkür ettiği gözlemlendi.