CHP biraz da oyuna gelmeli

CHP biraz da oyuna gelmeli

Geçtiğimiz günlerde RS FM’deki programımda Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nden Özgür Karayalçın ile bilgi dolu bir söyleşi yaptık. Karayalçın bana bu sıralar oyun dünyasını en çok mutlu eden şeyin meclisten geçmesini bekledikleri karar olduğunu dile getirdi. Bu karar oyun yazılımına KDV istisnası getiren bir düzenlemeydi.

Genelde istisnaları sevmem. Mesela telekomünikasyon sektörüne çıkan istisnaları ilk ben eleştirdim. Öyle ki kadın erkek konusundaki istisnai kararlardan bile hazetmiyorum. Ama konu oyun olunca çok sevindim. Çünkü tüm dünyada birkaç sene içinde artık trilyonların konuşulacağı bu pazarda bir de olmalıyız. Bunun için çok önemli adımlar atıyor, şirketler kuruyoruz. Rakiplerimiz çok ve büyük. O yüzden bu pazar için elimizden geleni ardımıza koymamamız lazım. KDV istisnası çok büyük bir adım değil ama iyi bir başlangıç.

CHP’den Naci Ağbal, gazetelere yansıyan demecinde Çiftlik Bank benzeri mağduriyetlerin çıkacağını, kumar gibi oyunlar da olabileceğini söylemiş. Gerçekten sosyal demokrat bir partinin bu yaklaşımını çok yadırgadım. Zira ben her gün oyunları eleştiren kendini eğitimci ve çocuk gelişimcisi sanan insanları eleştiriyorum. Hayatlarında bir kez bile oyun oynamamış insanlar, oyun dünyasında önde gelen isimlerin dahi resmini bile görmediği Mavi Balina oyunu korkusuyla çocukların ellerindeki bilgisayarı telefonu alıyorlar.

Kötü şeyler bulmaya çalıştığınızda her şeyin içinde bulabilirsiniz. İnanın bana dünya klasiklerini okumak da gözleri bozar, insanı arkadaşlarından ayırıp eve kapatıp asosyal olmasına neden olur. Ama bunun için dünya klasiklerini okumayın okutmayın diyen birini görseniz ağzına ağzına vurursunuz terliği. Oyun da öyle. O yaştaki çocukların oyundan aldıklarını görmeyip zaman kaybı olarak niteleyecek kadar cahil olabilirsiniz. Ama bunları gündeme getirmeyin ki en azından belli olmasın ne olduğunuz ya da olmadığınız.

Oyunlara KDV istisnası gelmeli. Biz artık dibini sıyırdıkları otomotiv piyasasına araba üreteceğiz diye kendimizi yırtıp paralarken kendi şartlarıyla ABD gibi bir pazarda ilk ona girmiş oyun firması yaratabilen bu gençliği KDV ile olsun desteklemeliyiz. Onları pamuklara sarıp sarmalamalıyız.

CHP bu konularda biraz daha dikkatli demeç vermeli, takıldığı noktalarda birilerine danışmalı…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş