“CHP engelleyince sansürcü mü oldu” sorunsalı

sansurSabah uyandığımda internet üstünde bazı ses özgürlüğü savunucularının CHP’ye sert ifadelerle eleştiri oklarını yönelttiğini gördüm ve hemen bunun ne olduğunu anlamaya çalıştım. İddialara göre (İddia diyorum çünkü CHP’nin bazı gönderileri engellediği söyleniyordu ve bunların engellendiğine dair elimde somut bir kanıt yok) CHP, içinde Doğan Grubu yayınlarının isimlerinin terörist bir örgüt gibi anıldığı bazı girdileri engellemişti. Konuyla ilgili tartışmalarda elimizde somut veriler olsun diye fikirleri TKNLJ formatında yayımlamak isterim:

  • Yapılan ifade bir ifade miydi ki özgürlüğünü savunalım konusunu masaya yatıralım. Hatırlanacağı gibi savcının vurulması sırasında haberlere yayın yasağı getirildi. Bu yayın yasağının yanlışlığını savunan bazı yayınlar vatandaşın bilgilendirilme hakkını savunma adına haberini ısrarla yaptığı için bazı kesimlerce terörist ilan edildi
  • “İfade özgürlüğünü savunan birilerni terörist olarak tanımlamak ifade özgürlüğü mü” konusunu öyle hoppala cuppala diye değil, cidden tartışmak lazım
  • “İfade özgürlüğünü kullanan birini terörist ilan edenin girdilerini kapatmayı ifade özgürlüğü kapsamında eleştirmeli misiniz” sorusu iki katmanlı bir oksimoron çıkarıyor ortaya.
  • CHP’nin bu bakış açısıyla sansürcü sayılması için mesela Kılıçdaroğlu’na bir eleştiri sonrası hesapların kapatılmasını görmemiz gerekmez mi? Mesela hesabınız çok yanlış diyen bir mesajı kapatınca hepimiz gönül rahatlığıyla sansürcü demez miyiz?
  • CHP niye basını savunuyor, basın kendini savunsun demek de çok yanlış geliyor bana. Çünkü basın özgürlüğünü savunmak sadece gazetelere değil bize de düşer. Çünkü bu bir otomotiv şirketi değil hepimizin hayatının önemli bir parçasıdır.