Çinli Huawei de Fatih projesiyle ilgileniyor

Çin’in teknoloji devlerinden olduğu bildirilen Huawei’nin, Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng, “Sağladığımız hizmet ve ürün farklılığıyla geçtiğimiz 9 sene boyunca Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya’da bölge merkezi haline geldi” dedi.

Global anlamda, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında lider tedarikçi olan Huawei’nin bu süre içinde başarılı projelere imza attığını kaydederek şöyle dedi: “2012 yılı itibariyle Türkiye’de 10 senedir faaliyet gösteriyor olacağız. Bu süre zarfında pek çok başarı hikâyesi gerçekleştirdik ve pazar oyuncularıyla çok başarılı projelere imza attık. Huawei Türkiye olarak, faaliyetlerimize telekomünikasyon sektörüne ilişkin projelerle başladık. Türk Telekom, Vodafone, Turkcell ve Avea gibi operatörlerle birlikte telekom altyapısını kurarak bu ilerlemeyi sürdürdük. 3G anlaşmaları kapsamında tüm operatörler tarafından tercih edilen bir firma olduk ve ayrıca Türk Telekom ile de pek çok veri aktarım ve genişbant altyapı projesi gerçekleştirdik.”

Congcheng, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, Türkiye’nin eğitim hizmetlerinin kaliteleştirilmesinde bir adım olan “Fatih Projesi”ni yakından takip ettiklerini belirterek, “Huawei, bir tedarikçi olarak bu projenin alt yapı çalışmalarıyla ilgilenmektedir”diye konuştu.

Huawei olarak global ölçekte bir yeniden yapılanma sürecinden geçtiklerini ifade eden Congcheng, şöyle devam etti: “Bugün müşterilerimize bilgi ve iletişim teknolojileri alanında öncülük etmeyi ve telekom sektörü dışında yeni iş fırsatları, yeni ürünler ve çözümlerle yolumuza devam etmeyi amaçlıyoruz. 2011 yılında, telekomünikasyon, kurumsal çözümler ve cihazlar olmak üzere operatörlere, kurumlara ve tüketicilere hizmet vermek adına üç ana iş koluna odaklandık. Bu kapsamda 2011 sonunda gelirlerimizin 440 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Huawei’nin vizyonu iletişim yoluyla hayatı zenginleştirmektir. Bugün Huawei bilgi ve iletişim teknolojileri tedarikçisi olarak 140 ülkede 120 binden fazla çalışanla, 2011 yılının ilk yarısında elde ettiği 15,2 milyar dolarlık satış geliri ile faaliyet gösteren bir dünya devidir. Amacımız, 32 milyar dolarlık satış gelirine ulaşmaktır. Aralık 2011 itibariyle Huawei Türkiye, 350’si AR-GE’de olmak üzere toplam 850 çalışan sayısına sahiptir. Bu sayı 2010 yılının Aralık ayındaki sayı ile karşılaştırıldığında çalışan sayısında toplamda yüzde 32’lik artış olduğu görülmektedir.
2009 yılında AR-GE merkezimizi kurduk ve bu süre içerisinde 350 çalışan sayısına ulaştık. Yaş ortalaması 26 olan genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. Güçlü AR-GE takımımızla ülkede ilk beş yazılım ihracatçısından biri olmayı amaçlıyoruz. AR-GE merkezimizde katma değerli servisler ve iş destek sistemleri alanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Türkiye’de cep telefonu piyasasında gelişme gösterdiklerini geçen Mayıs ayında iki yeni akıllı telefonu piyasasa sürdüklerini bilderen Congcheng, şunları kaydetti: “Huawei olarak 2012 yılında piyasaya yeni akıllı telefonlar sunarak marka bilinirliğimizi artıracağız. Bunun yanında distribütörlerimizle birlikte satış kanalımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Pazarda mobil internet ve akıllı telefon satışlarını arttırmak için operatörlerle işbirliğimizi daha da geliştirmek için hazırız. Bu kapsamda, 2012 yılının ilk çeyreğinde piyasaya yeni tabletler ve akıllı telefonlar sunacağız.”