Çocuğunuzu küçükken internete sokarsanız Facebook icat eder

Facebook’un kurucusu ve dolar milyarderi Mark Zuckerberg’in babası oğlunun küçüklüğünü anlatarak milyarder bir çocuk yetiştirmenin sırlarını paylaştı.

Bir diş doktoru olan Dr. Edward Zuckerberg, Mark ve diğer çocuklarının bilgisayarlarla iç içe büyüdüğünü, bilgisayarlarla sürekli oynamanın ve yan yana olmanın onların teknolojiye olan ilgisini kamçıladığını söyledi. Edward Zuckerberg formülünü bilgisayarla oynarken çalışma iş yapma olarak tanımladı.  Mark 1984 doğumlu. Babası ofisine 1985 yılında bilgisayar almış. Babanın bilgisayara olan ilgisi son kullanıcı bilgisinin ötesinde değilmiş. Ofisinde Atari 800 gibi “oyuncakların” olması ortamı teknolojik bir yer haline getirmiş. Mark bilgisayarı karıştırmaya meyilliymiş, baba izin vermiş ve herşey öyle başlamış. Anne ve baba çocuklarının bu alanda iyi olduğunu anlamış ve onu cesaretlendirmişler.

Edward Zuckerberg, çocukları çok serbest bırakmanın da çok sıkı bir disiplin altına sokmanın da doğru olmadığını, oynarken eğlenmenin ama sonra işe geçmenin mümkün olacağını söylüyor. O milyarder oğlunu iyi ve sessiz bir öğrenci olarak tanımlıyor. Time dergisinin oğlunu yılın adamı seçmesi üzerine “sanırım o yıl biraz yavaş geçmiş” diyecek kadar da espritüel. Çocuklarından biri Facebook’un pazarlama direktörü. Diğeri Princeton üniversitesinde doktora öğrencisi. En küçük kızları bilgisayar öğrencisi ve “iş arıyor”.

Anne Karen Zuckerberg, bir psikiyatr ve aile bireyleri tarafından süperkadın olarak tanımlanıyor. Hem aileyi çekip çeviriyor hem iye gidip gelebiliyor.