Çocukların iPhone’dan 6 bin dolar takmaması için neler yapmalıyız?

Çocukların iPhone’dan 6 bin dolar takmaması için neler yapmalıyız?

iphone paraHikaye hepimizin, bütün babaların başından geçebilecek türden… İngiltere’de bir baba, kızına telefonunu veriyor. Kızına istediği oyunu oynayabileceğini söylüyor. Kız küçük ve buna çok mutlu olup babasının telefonunu eline alarak oynamaya başlıyor. Sonra oyunların içindeki linklerden oyunları daha da zenginleştirecek ek güzellikleri parayla satın almaya başlıyor.

Baba Lee Neale işteyken elektronik postalarına bakamıyor ve kızının nasıl alışverişlerin içinde olduğunu göremiyor. Sonra baba kredi kartıyla alışveriş yapmak istediğinde kredi kartının çalışmadığının farkına varıyor. Bunun sebeplerini araştırdığında kredi kartının eriyip bitmiş olduğunu görüyor. Kızımız Campus Life, Hay Day, Smurfs’s Village gibi uygulamaların içinden yaptığı alışverişlerle 6 bin dolara yakın parayı Apple’ın oyun hazırlayan iş ortaklarına kaptırıyor.

Apple normal şartlarda bu paraları geri vermez. Ama bu hikaye mutlu sonla bitiyor ve bir şekilde bu paraları geri vermeyi kabul ediyor.

Bu durumdan almamız gereken dersleri sizlerle paylaşalım:

  1. Çocuklarınıza telefonunuzu veriyorsanız şifrenizi bilmemelerine özen gösterin
  2. Çocuklarınız bir şekilde şifrenizi öğrenmişse o şifreyi değiştirmeyi unutmayın
  3. Çocukların özellikle oyun içi satın almalarda para mevhumu olmadığını unutmayın.
  4. Sizin bile bu kredi kartında zaman zaman limitinizi aşmaya meyilli olduğunuzu düşünecek olursak kimseyi uygulama içi satın alma yaptı diye kınamamalısınız
  5. İçten satın almalı uygulamalar çok tehlikeli. Çünkü bu tarzda uygulamalarda para harcamanın limiti yok. Mesela bir italyan ayakkabısı mağazasına gittiğinizde bir limitiniz var. En azından mağazanın hepsini alsanız geriye ayakkabı kalmadığında sorun kalmıyor. Ama oyunlarda bu tarz limitler yok. Bu tarz oyunlara anne babalar olarak çok dikkat edin
  6. Apple, siz para harcadığınızda bunu size geri vermek zorunda değil. Çünkü siz bir şeyi satın almış ve tüketmiş oluyorsunuz. Elde ettiğiniz faydanın elle tutulur bir şey olmaması durumu değiştirmiyor. Bu haberdeki babaya yapılan geri ödemeyi bir zorunluluk değil bağış olarak düşünmelisiniz bence.
  7. Apple sizin verdiğiniz parayı sizden alan taraf olabilir ama bu paranın en büyük kısmı oyun geliştiricilere gidiyor. Apple yüzde 70’e yakın bir kısmı hiç görmüyor bile. O yüzden onları suçlamak doğru değil.
  8. Bedava uygulamalar mobil dünya ve internetin en pahalı uygulamaları

Dikkat edin!..

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş