TurkTelekomLOGOBugün basın dünyası Türk Telekom’un Dİgiturk’e bağlayıcı olmayan teklif vermesi haberiyle sarsıldı. Türk Telekom daha öce de Digiturk ile “ilgilenebileceğini” yarım ağızla da olsa söylemişti. Şimdi resmi bir biçide söylediğine göre sıradan bir ilgi değil bu gibi geliyor bana. Türk Telekom’un Digiturk ilgisini birkaç başlıkla toplamak ve ilerleyen zamanlarda bu konuya tekrar tekrar gelip nerede olduğumuzu incelemek istiyorum.

  1. Türk Telekom çok zor zamanlardan geçiyor. Şu anda kesinlikle sadece data üstünden para kazanıyor ve karasal ses iletişiminin geleceği görünmüyor. Bu konuda zaten Türk Telekom çeyrek açıklamasında paylaşımda bulunmuştuk. Digiturk onlar için iyi bir çıkış noktası olabilir.
  2. TTnet’in Tahsin beyle başlayan farklı cihazlara gitme stratejisi vardı ve Tivibu ile bunun ilk adımlarını izlemiştik. Ama hepimizin bildiği gibi Tivibu attığı taş kadar kuş ürkütmedi. İyi bir sistemdi ama gelişmesi için çok para harcanması, içine çok içerik konması gerekiyordu. Digiturk bu konuda iyi açılımlar verebilir eldeki hazır kadrosuyla.
  3. Merak ettiğim noktalardan biri piyasada D-Smart var, Türk Telekom var. Şu anda gözle görülebilir de bir ihale filan yok. Bu ikisi kapalı kapılar ardında birilerinden allahın emri ile Digiturk’ü isteyecekler mi yoksa bir ihale düzenlenecek mi hepimizin gözleri önünde… Bunu göreceğiz.
  4. D-Smart Digiturk’e talip olunca rekabet kurulunun işe karışıp karışmayacağını merak etmiştik. Bu sektörün bir diğer elemanı olarak Türk Telekom’un teklif vermesinde de aynı şeyi bekliyoruz ve soruyoruz: Rekabet Kurumu bu işe ne diyecek?
  5. Bu arada bir çıkar çatışması mutlaka olacak: Türk Telekom, diğer hiçbir takıma vermediği milyonlarca dolarlık desteği Galatasaray’a verdi. Eğer Telekom Digiturk’ü alırsa, Galatasaray’ın maçları ne kadar iyi ve sık gösterilirse ve bu kulüp başarıya koşarsa Türk Telekom bundna herkesten çok çıkar sağlayacak. Bir diğer takımı tutuyor olmasam da bu beni rahatsız ederdi. Aynı şey Türk Telekom Türkiye’ye ilk geldiğinde  1. Lig’e sponsor olduğunda orada Türk Telekom futbol takımı varken de yaşanmıştı. Ben buna gönül rahatlığıyla evet diyemiyorum kusura bakmayın.
  6. Bu durum oluştuğunda eminim ki Türk Telekom web TV tadında bir sistemi hayata geçirecektir. Bu alanda regülasyonun çapraz sübvansiyonlar hakkında ciddi adımlar atması lazım. Digiturk’ü sadece Türk Telekom kullananların izlememesi için önemli adımların atılması gerekiyor.
  7. Bir de Dİgiturk deyince aklınıza ne geliyor? Maçlar… Dİgiturk’e verilen paraların büyük kısmı eminim ki maç için veriliyordur. Yeni ihale ne zaman? Çok yakında. O zaman Digiturk’e verdiğiniz ücreti ona göre kurmak lazım

Hep birlikte neler olup biteceğini izliyoruz…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.