Antalya’da Kolej öğrencileri, internetten kontrol edilebilen otomasyon sera modeliyle, Avrupa Birliği Projelerine ve TÜBİTAK’A başvurmaya hazırlanıyor. Öğrencilerin sera modeliyle, su 8 kat az kullanılıyor, yağmur suyu değerlendiriliyor, yazılım programı ile de sera uzaktan takip ve kontrol edilebiliyor. Bahçeşehir Antalya Koleji’nin ortaokul öğrencileri, Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından bu yıl ‘su’ temasıyla düzenlenen First Lego League (FLL) etkinliğine hazırlandı. Antalya’nın tarım kenti olması nedeniyle seralarda kullanılan suyun daha az ve verimli kullanılmasını hedefleyen öğrenciler, internetten kontrol edilebilen otomasyon sera modelini geliştirdi. Okul bahçesine kurulan 50 metrekarelik serada, öğrenciler topraksız domates yetiştirilmesi üzerine çalıştı. Hindistan cevizi kabuğuyla doldurulan torbalar, plastik kanallara yerleştirildi ve sensorlu sulama sistemiyle birbirine bağlandı. Normal seradaki gibi büyüyen bitkilerin veriminde bir değişiklik olmadı. Sulamada kanallara biriken sular, bir tanka doğru aktı, burada işlemden geçirildi ve yeniden bitkilere geri verildi. Böylelikle normal damla sulama yöntemine göre 8 kat su tasarrufu sağlandı. Ayrıca proje ile yağmur suyu da tankta depolanıp, sulama sisteminde kullanılabiliyor. Dünyanın en büyük bilişim ve teknoloji şirketinin desteğiyle yazılan bir uygulama ile sera cep telefonu aracılığıyla, uzaktan sulanabiliyor, ısıtılabiliyor, havalandırılabiliyor.

Bu noktada işin güzel tarafı şu: Okullar birbirinden kopyalayarak kulüpler, eğlence kolları kuruyor. Onun yerine Antalya gibi seraların çok olduğu bir şehirde geleceğin seracılığı üstüne çalışmaya teşvik edilmiş çocuklar. Toprakla uğraşıyorlar. Ama bilgisayardan da kopmuyorlar. Deneysel çalışıyorlar ama diğer taraftan yaptıkları işleri dünyayla kıyaslayabilmek için yarışmalara da giriyorlar.

Bu okul bakış açısının tüm Türkiye’ye yayılması lazım. Liselerin birbirinden kopya tedrisatla çocuk yetiştirmesi şart değil. Oradan çıkan çocukların lisenin neredeyse bir tık üstünde dahi olmayan üniversitelerde anlamsız 4 yıl geçirmesi de şart değil. Lise sıralarında sorgulayan çocuklarla da bu ülke sınıf atlayabilir. Sınavlarla boğuşmadan…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.