Google’ın harita hizmetleri Hindistan’ın yağmurlarına karşı…

Google, Hindistan’ın ölümcül yağmurlarına karşı harekete geçiyor. Hindistan hükümeti ile anlaşmalar yapan Google, dijital harita hizmetlerini ve işlemci gücünü bu ülkenin kullanımına sundu.

Hindistan Merkez Su Komisyonu, kitleleri öldürebilecek, ev ve oturma alanlarını yok edebilecek ve hastalıkları yayabilecek su baskını ile ilgili tahribatı azaltmaya çalışmak için Silikon Vadisi’yle işbirliğine yeşil ışık yaktı.

Bu işbirliği ile, sele yakalanma riski olanları doğru zamanda uyarmanın yolları aranacak. Sel sularını yönetmeyi umut eden şehir planlayıcıları, Google haritaları ule daha doğru yolu bulmak için çaba sarfedecek.

Şimdiye dek sel olasılığı sadece bir gün öncesinden öngörülebildi. Hintli yetkililer, Google’ın dünya yüzeyinin 3D haritalama bilgisini ve nehir ve yağmur okumalarını analiz etmek için yapay zeka yöntemlerini kullanarak, üç gün önceden tahminler sunabileceklerine inanıyor. Tahminler, herhangi bir taşkının kapsamını ve derinliğini tahmin etmeyi, ülkenin hangi bölgesindeki hangi toplulukların tehlikede olabileceğini anlamak için kullanılacak.

Google’ın yardımıyla hazırlanan sel haritalarının, acil durum ve felaket servisleri tarafından kullanılması planlanıyor.

2017’de meydana gelen sel felaketlerinde; Hindistan, Bangladeş ve Nepal genelinde 1300’den fazla insanı öldü ve bundan 40 milyondan fazla kişi etkilendi.

Şiddetli yağmurun getirdiği sel ve toprak kaymalarında yaklaşık 200 kişi öldü. Bu yılki Muson mevsiminden önce tüm evrak işlemlerinin bitirilmesi ve çalışmaların başlatılması planlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada; boğulma ve evlerin ve barınakların yitirilmesi gibi ölümlerin yanı sıra, yaygın su baskını salgınları da tifo, kolera ve hepatit A gibi suyla bulaşan hastalıkların yayılmasını artırma ihtimali taşıyor.

Hindistan hükümeti, güçleri Google ile birleştirerek, kendi hesaplama ve dijital haritalama gücünü geliştirmek için ihtiyaç duyulan maddi kaynaklardan da büyük miktarlarda tasarruf sağlayacağını dile getirdi.

Hükümetin yaptığı bir açıklamada, ortak girişimin “konum hedefli, eyleme geçirilebilen sel uyarıları sağlanmasına yardımcı olacak sel tahmin sistemlerinin iyileştirilmesi” için kullanılacağını söyledi.