Çocuklarını Pewdiepie ile büyütmek

pewdiepie-brofistNe zaman hayatımıza girdi tam olarak bilmiyorum. Bir anda kulaklıksız dinlenen iPad üstünden bağırmalar haykırmalar duydum. “Ne oluyor” dedim oğlana, “piyudipay izliyorum” gibi bir şey söyledi. O ne dedim, “bir adam işte oyun anlatıyor” dedi…

Sakata gelmeyelim diye bu adamın kim olduğunu araştırdım. Siz piyudipay okunan bir adamın aslında PewDiePie olduğunu nasıl bulurdunuz? Elbette benim gibi bulamazdınız.

Adamın esas adı Felix Arvid Ulf Kjellberg. Adı nasıl okunuyor zerre kadar fikrim yok. İsveçli. Ekim 1989 doğumlu. 2010 yılında şu anda bile bana saçma gelen bir fikirle oyun oynarken üstüne konuşma kararı almış. Sora 2012 yılında 2 milyon takipçi 2013 yılında 3,5 milyon, 2014 yılında 30 milyonla dünyanın en çok takip edilen Youtube içerikçisi.

Mutlaka bir şekilde yolunuz onunla kesişmiştir ama ben yine de ne yaptığını anlatayım: Oyun videolarını kaydederken üstüne kendi kafasının resmini koyuyor. Genellikle korku oyunları oynuyor ve oynarken de dana gibi bağırıyor. Siz de onun da korktuğunu görüyor ve bunu komik buluyorsunuz. Bakalım bir sonraki oyunda nasıl korkacak, korkudan küfür edecek diye merakla izliyorsunuz.

Çocuklar daha çok seviyor onu. Genellikle 15 yaş altı ergenler. Bunun sebebini biraz araştırdım ve kendimce bir sebep buldum: Çocuklar büyük bir abinin de kendileri gibi korktuğunu, hatta kendilerinden daha fazla şobalak gibi korktuğunu görerek bir nevi temizlenme ve arınma yaşıyorlar. Basit bir şablon bu. Ama bunu yakalamak bu İsveçli ibişe düşmüş. Bilerek yaptığını düşünmüyorum. Deneme yanılma usulü geliştirmiş olabilir.

South Park çizgi filminde de bununla ilgili bölümü görünce anladım dünyada ne kadar çok çocuğun bu adamın pençesine düştüğünü… Deli gibi küfür ediyor hatta tecavüzle ilgili laflar ediyor ve bu yüzden ara ara kınanıyor. Evinizde böyle bir adam olsa muhtemelen konuşmasına izin vermezdiniz. Ama o dünyada milyonlarca çocuğun “bakalım bugün nasıl korktu ve anırarak bağırdı” moduna girdiği ve izlediği adam…

Bu adam bizim evde olsa ve oğlumla konuşsa muhtemelen yorulana kadar döverdim. Sonra biraz dinlenir ve yine döverdim.

Bugün oğlumun üstünde onun logosu olan bir çantası var ve birkaç arkadaşının daha. Eğer internette bir şeyi yanlış yaptıysam o da oğlumun bu adamla tanışmasına göz yummak olmuştur. Ama benim için önemli bir adım oldu. Artık her girdiği film kanalını mutlaka ben de bir kez seyrediyorum.

İnternet bu değil, içerik bu değil. Ama en çok seyredilen adam bu. Videolarının koyulduktan sbir saat sonra bir milyonu geçmesini açıklamak mümkün değil.

Adamı bağırdığı için eleştirmiyorum. Adamı küfür ettiği için de eleştirmiyorum. Sonuçta oğlum benden de duyuyor o küfürleri, maça götürdüğümde de duyuyor hatta meclis TV evin içinde açıkken de küfre maruz kalıyor oradaki yüksek terbiyeli insanlardan… Ben bu adamı çocukların vaktini aldığı için sevmiyorum. Bunu söylerken de “bu adamı seyretmeyince atomu mu parçalıyor oğlun” diyen/diyecek ekşi sözlük tayfası geliyor gözümün önüne. Olsun, boş boş oturup tavana bakması bile iyidir bir bakış açısıyla…

Lütfen çocuklarınıza bu adamı tanıyıp tanımadığını bir kez sorun. Sonra da biraz daha dikkat edin ne izleyip izlemediği konusunda…