Blackberry tüm dünyada bir sistem çökmesi yaşadı. Ama çökme sadece sunucularda olmadı, koca şirketin iletişim faaliyetleri de çöktü. Eğer siz varlığını üstüne koyduğunuz bir sistemde çöküş yaşıyorsanız ve bu tüm kullanıcılarınızda güven kaybına neden oluyorsa ilk verdiğiniz haberi olayın üstünden 36 saat geçtikten sonra vermemelisiniz.

Yapılan açıklamaya bir bakalım isterseniz:

Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Hindistan, Brezilya, Şili ve Arjantin’deki BlackBerry kullanıcılarının mesajlaşma ve internet tarayıcısında yaşadıkları gecikmeler, RIM altyapısındaki temel devre anahtarlarından birinde oluşan arıza nedeniyle meydana gelmektedir. Sistem, ağdaki akışta bir sorun olduğunda akış yükünü yedek anahtara aktararak yükü kaldıracak yetkinlikte tasarlanmış olmasına ve daha önce test edildiğinde bu işlevi yerine getirebilmiş olmasına rağmen, bu şekilde gerçekleşmemiştir. Sonuç olarak, oluşan yüksek miktardaki veri birikmesini temizleyerek servislerimizi bir an önce normal işleyişine döndürmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu durumdan kaynaklı sorun yaşayan kullanıcılarımızdan özür dileriz. Konuyla ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz

Temel devre anahtarı gazeteciye vermeniz gereken bir bilgi midir bunu tartışalım. Yedeğin çalışmamasına bizim anlayış göstermelerini tartışalım. 4 cümleden oluşan açıklamanın ilk cümlesinin 4 satır olmasını da bir kenara bırakalım. Zaten geriye de bir şey kalmıyor.

Blackberry, bir dünya devidir. Devlerin iletişime geçmesi bu kadar sürmemelidir. Çünkü insanlar önce kendilerinden şüpheye düşmüş, ardından operatörlerini suçlamış, sonunda RIM’in suçu olduğunu öğrenince biriktirdikleri tüm nefretlerini kusmuşlardır.

Bu bir iş telefonudur. Eğer birisi işine gelen zararı kanıtlar ve bu konuda dava açarsa sonra ne olur, BB bunun altından nasıl kalkar bilemiyorum. “O kadar da yedeklemiştik, o kadar da denedik çalışıyordu vallahi” demek bu yine olabilir anlamına gelir. Yanlış yapılmıştır ve üstesinden gelinememiştir.

“Black”Berry’i “kara” günler bekliyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.