Sansür olacaksa bu tür şerefsizlere olsun

Genelde taraflı haber yapmak benim bu sitede yaptığım bir şey değil. Ama geçtiğimiz günlerde internette öyle şeyler yayılmaya başladı ki buna taraf olmayan bertaraf olur insanlıktan çıkar diye düşündüğümden bu yazıyı kaleme almak istedim…

İnternet ortamında insanların kendini koruması için satılan bayıltıcı spreyler var. Bunların hangi ehil olmayan ellerde ne kadar tehlikeli olacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. Ama bir takım şerefsizler, internet sitelerinden reklam vererek bayıltıcı sprey satıyorlar ve buna ilan olarak tecavüzü kolaylaştırıcı sprey olarak satıyorlar.

Bu adamlara verilebilecek cezalar konusunda çok ilginç fkirlerim var ki bu fikirlerin pek azı bile bu sitenin sonsuza dek yasaklanmasını sağlayabilir. O yüzden devletin attığı adımlara geçelim direkt olarak…

Konuyla alakalı BTK’dan şöyle bir açıklama geldi:

Bilindiği gibi, 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” ve ilgili yönetmelikler gereği katalog suçlarıyla ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim KurumuTelekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Bilgi İhbar Merkezi’ne vatandaşlar tarafından 0312 582 82 82 telefona veya “www.ihbarweb.org.tr” adlı web adresine elektronik ortamda gerçekleşen ihbarlar İletişim Uzmanlarınca incelenip değerlendirilmektedir.

Bilgi İhbar Merkezimize http://www.bayilticisprey.urunu.net ile http://www.bayiltici-sprey.tk isimli İnternet adresleriyle ilgili olarak 890 adet ihbar intikal etmiştir. 

Bu ihbarların incelenmesi neticesinde, anılan İnternet adresi içeriklerinin 5237 sayılı Türk Ceza Yasası’nın 194. maddesi ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 8. maddesinde yer verilen düzenlemelere konu aykırılıkları içerdiği değerlendirilmiştir.

5651 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin altıncı fıkrası “Başkanlık tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının konusunu oluşturan yayını yapanların kimliklerinin belirlenmesi halinde, Başkanlık tarafından, Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.” hükmünü amirdir. Bu kapsamda ilgili siteler hakkında Adli Makamlar ile Sağlık Bakanlığına gerekli bildirimler yapılmıştır.

Eğer ülkede günün birinde bir sansür ya da filtreleme olacaksa, bu alan ve konuda yapılmalı, hemen yapılmalı