Gelirler yüzde 26 arttı: Dünya yansa Google’ın umurunda değil

Dünyada global bir kriz var Google’ın umurunda değil. Dğiş teğet geçmek neredeyse kriz onu yukarı taşıyor. Eylül sonu itibarıyla çeyrek gelirleri yüzde 26 yukarı çıkarak 2.7 milyar doları buldu. Hisse başına gelir 8.33 dolar oldu. Yıllık gelirle yüzde 33 artarak 9.7 mlyar dolara geldi. İş ortaklarına yaptığı dağıtımlar çıktıktan sonra şirketin reklamdan elde ettiği gelir 7.5 milyar dolar bandına oturdu. Bu da analistlerin beklentilerinin 200 milyon dolar üstünde bir rakam.

Elde edilen sonuçlar Google CEO’su Larry Page’e duyulan güveni elbette artırdı. Bu arada şirket sadece gelir artırmakla kalmadı, üçüncü çeyrekte 2.600 kişilik yeni bir istihdam yaparak toplam çalışan sayısını 31.500’e çıkardı. Geçen yılın sonundan bu yana işe alınan sayısı 7 bini geçti. Bu da şirketin 13 yıllık tarihinde ypılan en büyük istihdama denk geliyor.

Bu rada tek artan gelirler değil: Google’ın işletme giderleri de doğal olarak arttı. Yaşanan yüzde 40’lık artışın ardından 6.1 milyar dolara çıktı. Ancak işler herkesin beklentisinden iyi gidiyor. Google Temmuz ayından bugüne oldukça yüksek beklentilerle girdiği Google Plus sosyal medya phazanrından 40 milyon kullanıcı buldu. Bilindiği gibi 2004 yılında devreye giren Facebok’un şu anda 800 milyon kullanıcısı var.