Türk Telekom, yatırımcı ilişkileri alanında“Ortak Promosyonu Programı”nı başlatıyor. 2008 yılında halka arzını gerçekleştiren Türk Telekom’un Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) işbirliği ile hayata geçirdiği bu program ile Türkiye’de ilk kez yatırımcılar, Türk Telekom hissesini elde bulundurma performanslarına göre çeşitli promosyonlardan yararlanacak.

“Ortak Promosyonu Programı”, Sermaye Piyasaları Başkanı Prof. Dr. A. Vedat Akgiray, Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdürü Doç. Dr. Yakup Ergincan, Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani ve Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt’un katılımlarıyla düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. MKK’nın ihraççıların ve yatırımcıların kullanımlarına açtığı kurumsal yönetim ve yatırımcı ilişkileri portalı “e-YÖNET” üzerinden kullanılabilecek olan “Ortak Promosyonu Programı” kapsamında, iki farklı kampanya Türk Telekom hisse senedine sahip yatırımcılara sunuluyor.

“Ortak Promosyonu Programı” dâhilinde düzenlenen ilk kampanya kapsamında, 13 Ekim 2011 tarihi itibari ile geriye dönük 6 aydır kesintisiz olarak elinde Türk Telekom hissesi bulunduran ve kampanyaya başvuruda bulunan Türk Telekom sabit hat abonesi gerçek kişi yatırımcılar, Türkiye içindeki tüm ev ve işyeri telefonlarını şehiriçi ve şehirlerarası olmak üzere bir yıl boyunca ücretsiz olarak arayabilecek. Kampanyada aylık 3 bin dakika adil kullanım sınırı uygulanacak.

İkinci kampanyaya katılan Türk Telekom hissedarları ise Türk Telekom üst yönetimi ile bir araya gelme ve merak ettikleri konularda görüşme şansı yakalayacak. 17 Kasım 2011 tarihinde noter huzurunda yapılacak çekilişle belirlenecek olan 15 Türk Telekom yatırımcısı, Türk Telekom üst yönetimi ile tanışıp hissedarı oldukları şirketin faaliyetleri hakkında ilk elden bilgi alma fırsatına sahip olacaklar. Kampanyaya halka arz tarihi olan 15 Mayıs 2008 tarihinden 13 Ekim 2011’e kadar aralıksız olarak Türk Telekom hissesi bulunduran tüm gerçek kişi yatırımcılar katılabilecek.

Kampanyalardan yararlanmak isteyen ve kriterlere uyan yatırımcılar, www.mkk.com.tr adresindeki “Web Yatırımcı” bölümünden “e-YÖNET” sistemine girerek başvuru yapabilecek. Türk Telekom, başvuru yapan yatırımcıları geri arayarak, kampanya katılım onayı alacak.

Programın tanıtımı için gerçekleştirilen toplantıda konuşan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Vedat Akgiray, Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından uygulamaya alınan Kurumsal Yönetim ve Yatırımcı İlişkileri Portalı e-YÖNET sayesinde şirketlerin ortaklarına ve ortakların şirketlere kolaylıkla ulaşabilmesinin sağlandığını belirtti. Akgiray, “Türk Telekom ve MKK işbirliğinin ürünü olan ve e-YÖNET portalı üzerinden başvuru yapılabilen ‘Ortak Promosyonu Programı’, hizmet ve ürünleri promosyon şeklinde yatırımcılara sunarak, tüketici kitlesinin yatırımcı kitlesine dönüşmesini sağlayacak çok önemli bir adım atmıştır. Bu nedenle, Türk Telekom ve Merkezi Kayıt Kuruluşu yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Yakup Ergincan ise e-YÖNET portalıyla şirketler ile ortakları arasında doğrudan internet, elektronik iletişim ve mobil uygulama tabanlı hızlı, sürekli, güvenilir ve standart bilgi alışverişi sağlayacak bir köprü kurulduğunu belirtti. Türkiye’de ilk defa e-YÖNET portalı üzerinden Türk Telekom’la “Ortak Promosyonu” uygulamasını gerçekleştirdiklerini söyleyen Ergincan, SPK’ya ve Türk Telekom’a projeye verdikleri destek için teşekkür etti.