Bütün tablet trafiğinin yüzde 97’si iPad’den

iPad furyası iPhone’u bile solladı, iOS yazılımlı cihazlar ise diğerlerinden açık ara önde. comScore tarafından yapılan araştırmaya göre tablet platformunda açık ara lider olan iPad tablet trafiğinin yüzde 97,2 gibi dudak uçuklatan bir kısmına sahip. Toplamda iOS yazılımlı cihazlar ise pazarın yüzde 43’ünü elinde bulundururken hemen arkasından yüzde 34 ile Android, yüzde 15 ile BlackBerry ve kalan yüzde 8 ile  diğer azınlık yazılımlar geliyor.

BlackBerry’nin akıbeti hafta başından beri çözülemeyen tüm Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da adeta skandal haline gelmiş, şimdi de A.B.D. ve Kanada’ya da taşmış bulunan kullanım probleminden dolayı bu orandan da bir hayli yiyecek gibi görünüyor.
Daha da şaşırtıcı olan ise iPad’ten alınan internet trafiğin an itibariyle iPhone’u geçmiş durumda.
İlk iPad’in 2010’da, ilk iPhone’un ise 2007’de piyasaya çıktığını düşünürsek tablet deneyimi telefonu çoktan almış durumda. Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından olan iPad trafiğinin patlama yaratması Apple furyasının haklı galibiyetinin en belirgin göstergesi niteliğinde.
Yalnız, iş cep telefonuna geldi mi Android en yüksek internet trafiğinin alındığı platform konumunda. Tablette Apple, Android’i adeta solda sıfır bıraksa da cepte, yiyecek bir fırın ekmeği var gibi görünüyor.