.com siteler devlete ders olsun

Türk pazarına hızlı biri giriş yapan Yandex, Türkiye ile ilgili elde ettiği tüm veriler hızlı bir biçimde yine Türkiye ile paylaşıyor. Araştırmanın ortaya koyduğu en ilginç sonuçlardan biri .com uzantısı. Türkiye’de Türkçe içerik, satın alma ve kullanma zorlukları yüzünden .tr değil .com uzantılı adresler kullanılıyor. .tr uzantılı .com.tr veya .edu.tr gibi alan adlarının oluşturduğu Türkçe içerik toplam pazarın yüzde 8’ini geçmiyor.

Hatta ada devletlerine ait .gg ve .tc gibi adreslerin toplamları bile .tr adreslerinden fazla. Bu noktada devlet ve ilgli kurumlarımızın yurt dışında yılda 10 ila 20 dolar arası ücret veren ve cari açık yaratan kullanıcılara bir imkan sunması ve alan adı alımının daha kolay hale getirilmesi gerekiyor. Kullanıcılar zaten.com.tr gibi uzun isimlere rağbet etmezken bir de bunları bilgi ve dokümantasyon isteğine bağlamaları her yıl internet alan adına verilen paraların yüzde 68’inin yurt dışına kaçmasını sağlıyor. Düzenleyici kurumların gözden kaçırdığı bu gerçeği gündeme getirenYandex’e teşekkür etmek lazım.

Bu araştırmadan çıkan bir başka gerçek de dikkat çekici: Kısa alan adlarında yine internet sitesi sahipleri .com adreslerni tercih ediyor. 5 karakter ve altı  sahip siteler çoğunluğu oluştururken .com.tr sitelerinde daha çok karakterden oluşmuş alan adlarına rastlıyoruz. Bu da şirketlerin alan adı alırken genellikle şirket isimleri kullandıklarının bir göstergesi olabilir.