Çöpçatanlık Sitesine İbretlik Dava

Dünyanın en büyük çöpçatanlık sitesi match.com art arda açılan davalarla boğuşuyor. Siteyi kullanan kişiler profillere bakabilmek için ekstra para ödemek durumunda. Ancak sitede bulunan profillerin yüzde 60’ından fazlası ya eski ve artık kullanılmayan hesaplardan, ya da insanları dolandırmak için açılan sahte sayfalardan oluşuyor.

Site yetkilileri yaptıkları açıklamada herkesin bu sitede profil açabileceğini, bir şikayet olması durumunda profilin incelenip kapatılabileceğini belirtti. Davayı açan kullanıcılar beğenerek girdikleri profillerin hatırı sayılır bir kısmındaki fotoğrafların porno aktrislerine ait olduğunu belirtti.

Esas sorun ise sitenin çalışma şeklinden kaynaklanıyor. Siteyi kullananlar profillerini yaratıyor ve belli bir süre sonra para ödemeyi kesmek isteyebiliyor. siteyi kullanana profillerden bir kısmı size “göz kırpıyor” ve sizin bu göz kırpan hesabı görmek için tekrar para vermeniz gerekiyor. Kullanıcılar tekrar siteye para verip de o hesabın aslında gerçek olmadığını görünce “hevesleri kursaklarında kalıyor” ve soluğu mahkemede alıyorlar.

South Park’ta dendiği gibi, “Burası Amerika ve eğer bir şeyden memnun kalmıyorsak birileri bize paramızı iade etmeli”