odunBiz 4G’yi almayalım yerlisini üretince 5G alırız diyor devletimiz. Bu bakış açısıyla odun ve vatka gibi ürünlerin 4G’den daha değerli olduğu çıkıyor ortaya. Nasıl mı? Çok basit… TKNLJ formatında inceleyelim:

 • Kaba bir hesapla 4G’nin gelmesiyle birlikte 2 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor 3 GSM şirketi tarafından yapılacak.
 • Eldeki ihale şartnamesine baktığımızda 3 yıl içinde bu yatırımın yüzde 15’lik bir bölümünün Türk üreticisine verilmesi gerekiyor. Yani 300 milyon dolara tekabül ediyor bu. Yani 5G’yi 5 sene beklersek 300 milyon doları yabancılara vermeyeceğiz Türkiye sınırları içinde bırakacağız.
 • Türk baz üreticileri 4G’ye yetişemeyeceği için 4G gibi “çöp bir teknolojiyi” kullanmayalım direkt olarak 5G’ye geçelim dedi cumhurbaşkanımız. Yani totalde tüm derdimiz 300 milyon doları yurt dışına çıkarmamak… 300 milyon dolar için 2020 yılına kadar 20 yıllık 3G teknolojisiyle idare edeceğiz hesapta…
 • Peki biz yurt dışına ne için para veriyoruz? Hemen girip ithalat kalemlerine bakayım dedim. TUİK sitesine girdim karşıma çıkanlar beni gerçekten şaşkınlığa uğrattı. Bakalım sizler ne düşüneceksiniz…
 • Biz 2014 yılında yurt dışından 425 milyon dolarlık vatka, keçe ve dokunmamış mensucat ithal etmişiz. E hani tekstil ülkesiydik biz? Vatka?
 • 573 milyon dolarlık hijyenik havlu ve bebek bezi ithal etmişiz. Yani 4G için tasarruf edeceğimiz paranın iki katını bebeklerin orasına burasına sürmüşüz.
 • 335 milyon dolarlık saat ithal etmişiz (Bir tanesinin kimde olduğunu biliyorum peçete üstünde belgesi var)
 • 601 milyon dolarlık taş, alçı ve benzeri malzeme ithal etmişiz.
 • Her kadıımızın elinde bir şiş vardır ama biz geçen sene 467 milyon doları örme eşyalar için yurt dışına vermişiz.
 • 683 milyon doları oduna vermişiz
 • 101 milyon dolarlık kürk ithal etmişiz.
 • Velev ki 2 milyar doların tamamını Türk yapmak istiyoruz (ki bu dünyanın hiçbir ülkesi için mümkün değil) Biz tarım ve hayvancılıkla övünen Türkiye’ye yılda 2 milyar 133 milyon dolarlık katı ve sıvı bitkisel ve hayvansal yağ ithal etmişiz. Ne diyorsunuz siz?..
 • Sizce vatkadan oduna, yağdan hububata, bu ürünleri Türkiye’de üreterek mi cari açığı daha hızlı kapatırız yoksa 4G teknolojisini mi? Biraz mantıklı, hesap kitap adamı olun…

Hal böyleyken, bütün bu acayip şeylere dünyanın parasını verirken, 4G gibi spesifik ve olmazsa olmaz bir teknolojiyi 300 milyon dolar için görmezden gelmek ne kadar saçma gelmiyor mu size? Hem de böyle vatandaşıyla kavga etme pahasına…

Bana bu rakamların sağlamak için hiçbir zorluktan kaçmayan Manset.at ve onun Tarık Yılmaz’ına teşekkürü bir borç bilirim…

6 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Cumhurbaşkanını savunmak gibi bir niyetim yok. Siyasi olarak cumhurbaşkanıyla aynı tarafta da değilim. Sadece ufak bir düzeltme yapmak ve kendi düşüncelerimi eklemek istedim. Tabi ki tknlj.com formatında
  -Cumhurbaşkanı 4g teknolojisi için çöp demedi, 4g ye geçerek Türkiye çöplük olmasın dedi. Yani 4g için yapılacak yatırım çöpe atılmış olmasın dedi. Sonuçta bu tür teknolojiler altyapı yatırımı istiyor ve bir sonraki teknolojide bir önceki teknoloji ortadan kalkıyor.
  -Bu fikrin gerçekçiliğini tartışmak için daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Örneğin varsa kuracağımız fiber optik kablo yatırımı 5g de de kullanılacak mı gibi ya da daha genel konuşmak gerekirse ne kadar teknoloji bir sonraki teknolojide de ortak kullanılacak gibi.
  -Gördüğüm kadarıyla 3g ye normalden 11 yıl geç girmişiz. Belli bir süre kurulan altyapının kendini amorti etmesi beklenebiliyor. Dolayısıyla 4g ye geçmemiz durumunda 5g ye geçebileceğimiz zamanın, direk 3g den 5g ye geçeceğimiz süreden daha geç gerçekleşeceğini düşünüyorum.
  -Haberlerde ayrıca güvenlikle ilgili bazı çekincelerden dolayı böyle bir fikrin ortaya çıkmış olabileceğinden de bahsediliyor ki bu da önemli bir konu. Yurtdışından alınacak 4g teknolojisini kullanmamız durumunda hiç bir zaman dinlemelerin olmayacağından emin olamayacağımız söyleniyor. Kendi kendimizi dinlemelerimiz dışında.
  -Kişisel fikrim 2 yıl içinde 5g ye geçebilseydik düşünülmeye değer bir proje olarak bakardım. Ancak kendi kendimize böyle bir projenin gerçekleşmesinin uzun süreceğini düşünüyorum. Kısa zamanda yapmaya çalışsak da bu sefer kabul edilecek 5g standartlarının dışında bir teknoloji ortaya çıkarabileceğimizi ve bunun bizim için daha kötü sonuçları olabileceğini düşünüyorum.

  • Değerli katkılarınız için size çok teşekkür ederim. İzninizle yanıtlayayım: Bir teknoloji ülkeye geldiğinde ülkeyi çöplüğe çevirecekse bunun için çöp iması yapmak çok yanlış gelmiyor bana. Bu benim şahsi görüşüm ve görüşümü bu minvalde yazıya yansıtmaya çalıştım.Bu teknolojiler apartman benzeştirmesinde olduğu gibi üst üste inşa edilen şeyler. Siz dördüncü katı pas geçerek beşinci katı yapamazsınız. Kaldı ki eğer bir teknoloji pas geçmemiz gerekseydi bu 4 değil 3 olmalıydı. Çünkü biz 3’ü hayata geçirdiğimizden 10 ay sonra 4G cihazlarıyla birlikte ticari olarak kullanılmaktaydı. Teknolojilerin amortismanını beklemek her zaman doğru çözüm olmaz. Kaldı ki biz teknolojiyi birer ikişer arkadan takip ederek yeni teknolojiler üretemeyiz. Bunun en iyi örneği 3G geldiğinde yapılması gereken AR-GE zorunluluğuydu. Her GSM şirketi ve ekipman üreticisi 500’er kişilik AR-GE elemanı çalıştırmak zorunda bırakıldı. Bırakıldı da sonuç ne oldu? Sıfır… Güvenlik çekincelerine gelince… Bu nokta inanılmaz bir cahillik barındırıyor. Bilinen yollarla baz istasyonları seviyesinde dinleme yapılamıyor 1G’den, araç telefolarından bu yana. Başbakan da dahil tüm dinlemeler santral seviyesinde gerçekleştiriliyor bunun için TİB kuruldu. Bunu istediğiniz kaynaktan doğrulayabilirsiniz. Yabancı baz istasyonları olduğu için dinlenebildiğimizi öngörmek yabancı araba kullandığımız için dinlenebildiğimizi öngörmekten daha akıllıca değil. Çünkü bazlar bildiğiniz anten. Onun arka planı, santraller için zaten bir üretimimiz yok. Adamlar sene 10 bin kişi çalıştırıp 20 milyar dolar ARGE yaparken bizim ASELSAN’a verilmiş 46 milyon dolarla aynı seviyeyi yakalayacağımızı düşünmemiz akıllara zarar bir olgu. Ya onlar çok aptal bu kadar para harcıyor ya biz aptalız o parayla bunları yakalayabileceğmiizi düşünüyoruz gibi bir çıkarım beliriyor. Son olarak… 5G 2 sene içinde gelmeyecek. Bu çok net. Dünyanın kullandığı standartlar dışında bir şey üretmemiz zaten çok saçma. Japonlar ve ABDliler standart dışı bir şeyler yapmaya çalıştılar büyük teknolojisi ve kullanıcı kitlesiyle o bile yürümedi 4G ile yine bilinen noktaya döndüler

 2. Günümüzde bir çok ülkede 4G ‘in yayılması yeni başladı ve global mobil bağlantının %8 ‘i ni ihtiva etmesine karşın , mobil kullanımların %60’dan fazlası halen 2G kullanmaktadır.
  5G bir şebeke değil bir Platformdur ve teknik detaylara girmeden açıkça söyleyebilirim ki 3G şebekesinden 5G Platformuna geçiş mümkündür .İletişim teknolojilerinde ileri noktaya gelmiş ülkeler bu Platformu oluşturmaya çoktan başladılar . İlk olarak 2018 Kış Olimpiyatları’nda Güney Kore’de gerçek denemeleri yapılacak. 5G ‘in mimari anlayışı 3G / 4G mimarisinden çok farklıdır yani 4G yi evrimleştirip 5G yapamazsınız , bu yüzden doğrudan 5G planlamak doğru bir karar( tabiki ülkenin fiber omurgası ve fiber ağları 5G üzerinden oluşacak trafiği taşıyacak alt yapıya hazır olması şart).

  • Bunların hepsi temizlemeye çalışan .ir .akış açısı. Zorlayarak insanları 3G’de tutmaya çalışmak. Kaç senelik teknoloj olduğunu unutup bak daha 2G kullananlar var deyince kendinizi daha iyi hissediyor olabilirsiniz. Ama yanlış işte. Teknlik olarak tabi ki 3G’den 5’e geçmek mümkün. Teknik olarak hiç şebeke kurmamış bir ülkede 5G yapmak da mümkün. Ama yapılmalı mı? Cumhurbaşkanı öyle söylediyse sırf onu haksız çıkarmamak için yapılmalı değil mi? Bırakalım bunları lütfen

 3. Anlattıklarınıza katılıyorum ama katılmadığım kısım bu konunun bu kadar uç noktalara götürülmesi. Söz konusu beyanı Cumhurbaşkanı yerine bir başkası yapmış olsa bu kadar konuşulmayacaktı. Bunu hepimiz biliyoruz. Amacım kendisini savunmak değil aksine bu tür konularda hep yarım konuştuğunu düşünüyorum. Bu teknolojik durum konusunda da aynı şey yaşandı. Maalesef her ifade ettiği unsur gibi bunu da uç noktalarda tartışıyoruz. Bakır tellerden kendimizi fiber tarafına atamamışken 3G halimizle 5G halimizi düşünüyoruz. Nedense bu çok garibime gidiyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.