Devlete bir milyar Euro öneriyorum

Bu yoklukta kimse kendine önerilen beş kuruşu bile reddedemez. Avrupa Birliği son zamanlarda GSM şirketlerinin daha iyi çalışabilmesi içih bizim yaptığımız gibi havanın başka bir bölümünü de satmaya başladı. İlk Almanya, ardından Fransa eskiden karasal yayınların bulunduğu 700 Mhz bölümünü ihaleye açtı. Fransa bu işten ne kazandı derseniz şirketlerin verdiği paraların interaktif haritası aşağıda:

Fransa öngördüğü paranın yüzde 12 üstünde olan 2,8 milyar Euro’yu kasaya indirdi bu yolla. Bizde bütün 4G için gerekli bantların toplamı 3,96 milyar Euro’ya biterken Fransa sadece tek bir 700 Mhz için 2,8 milyar Euro kazandı.

Bunun sebeplerini ülke ekonomisi ve şirket büyüklükleriyle anlatmak mümkün. Ama bunu 700 Mhz’in çok değerli olması, konuşma ve verileri yüzlerce kilometre daha uzağa taşıyabilecek yeteneklere sahip olması gösterilebilir. Bu anlamda daha az baz istasyonu ve daha uzağa gönderilen veriler şeklinde özetleyebileceğimiz bu frekans çok daha değerli oluyor.

Fransa’da şirketlerin sahip olduğu düşük frekansları gözden geçirelim:

Ekran Resmi 2015-12-21 15.20.23

Fransa kendi içindeki 4G ihalesi için 800 Mhz bandına 2,6 milyar Euro vermiş. Bizdeki fiyat ise 1,13 milyar Euro oldu. Bu olasılıklar zinciri içinde 700 Mhz için hemen hemen aynı para, yani 1 milyar Euno’nun üstünde bir ücret ödenebilir diye düşünüyorum.

Bu arada bu ihalenin ypılması frekansımız yok diye üzgün bir biçimde şikayet etmeye hazırlanan kimi GSM şirketlerine de iyi gelecektir. Her ne kadar şu anda basına biz şahane freanslar aldık en güzlini aldık deseler de bu frekansların onlara yakın bir zaman dilimi içinde yetmemeye başlayacağını herkes biliyor…

Devletin 700 Mhz frekansını boşaltarak kullanıma açması herkesin yaranına olur…