digiturkDigiturk dün bana telefon açarak yeni bir uygulamanın başladığını, artık Plus kutulardan da internete girilebileceğini söyledi. Açıkçası inanmak istedim çünkü bilgisayar ve tabletlerden internete girerek kaçırdığım ve Digiturk program isimlendirmesi politikası yüzünden kaydedemediğim programları seyretmeye çalışmaktan bıkmıştım. (Digiturk’un program ismi koyma politikası her sezon başında program adının başına 1-2-3 koyma üzerine kurulu. Eğer düzenli kayıt alıyorsanız kutu bunu yeni sezon olarak algılamıyor eski yayın sanıyor bu yüzden de kayıt etmiyor)

Bana ayda 11 küsür TL ödemeyeceğim müjdesini veren çalışan kabloyu Plus kutunun arkasına taktığım anda her şeyin yoluna gireceğini söyledi. Dediğim sebeplerden dolayı hemen inandım ama elime uzaktan kumanda alıp televizyonun karşısına geçince kendimi oldukça aptal hissettim. Çünkü uzaktan kumandanın üstünde internet üstünden yayınları seyreebileceğimi ima eden herhangi bir düğme yoktu.

Digiturk çağrı merkezini aradım. Gelen cevap ilginçti: Plus kutunun öyle bir internete girme gibi işlevi yoktu, olamazdı da.

Önce çok sinirlendim. Göz göre göre benimle dalga geçmişlerdi. Bu da kaç insana aman canım çocuklar eğlendiler işte diyerek konuyu kapattırdırdı ki? Ama sonra böyle bir şey yapma sebeplerini düşünmeye başladım. Gerçekten ne olabilirdi?

  1. Digiturk içinde bir birim kullanıcıları arayarak çok eğlenmek istemi olabilirdi. Belki benim “gerçekten de internete giriyor mu” şeklindeki aptalca yanıtlarımı kahkahalarla internette duyacaktım bir süre sonra…
  2. Plus kutusunun xhs4213424 modeli internete girebiliyordu, bunun hepsi internete girebiliyor zannettiler ve işini iyi yapamayan bir pazarlama yetkilisi herkesi arayın emri verdi zavallı çağrı merkezi çalışanlarına
  3. Böyle bir alet olsa acaba insanlar bağlanır mı şeklinde bir araştırma yapmak istediler ve bunun için de ben ve birkaç farklı insanı kekleyerek araştırmalarını güçlendirdiler.
  4. Benim cihaz telefon ya da internete bağlı olmadığı için bir türlü ne seyrettiğimi kimi nasıl seyrettiğimi göremiyorlar. Bu da onları çıldırtıyor çünkü neyi seyredersem ona göre reklam alabilecekler. Beni bir seferliğine kandırarak aletin içine saklanmış yüzlerce kayıt bilgisini saniyeler içinde merkeze indirdiler. Ki bu benim gizlilik haklarıma müdahale oluyor.
  5. Son olarak ve en olası fikir şu gibi geliyor bana: Bize Plus ile internete girmek gibi olmayacak bir seçenek sundular. Ama bu seçeneğin bir de olası tarafı var: Ekstra para verip yeni kutu almak. Bizim ağzımıza çaldıkları bir parmak bal ile bize parayla yeni kutu satmaya ikna edecek bir viral hayata geçirdiler.

Benim aklıma gelen sebepler bunlar. “Digiturk internete takılınca bizi gizlice izliyor ve ağımdaki bilgileri devlete göderiyormuş”tan daha akıllıca teorileri olan varsa onları burada konuk etmek isterim.

Bu arada Digiturk özür yazısı gönderirse buranın kapısı yine ona açıktır

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.