Dijital ajanslar iletişim bilmezlermiş

Dün gece saatlerinde Türkiye’nin önde gelen büyük markaları Facebook ve Twitter üstünde saldırıya uğradı. Konuyla ilgili dün gece sıcağı sıcağına bir yorum yazısı yazmış, bugün yapılacaklara göre konuya ekstra yorum katabileceğimi söylemiştim.

Aradan geçen yaklaşık 15 saatte bu tür ajansların aslında iletişim gücünün çok da beklendiği gibi olmadığını ortaya koydu.

Bunu niçin söylüyorum? Konuyla ilgili biri 14 saat biri de iki saat olmak üzere iki açıklama yapıldı. Açıklamalarda firmaların datalarına zarar gelmediği, Facebook ile ne kadar çabuk irtibata geçildiği ve sayfaların düzeltildiğinden bahsediliyordu. Ama anlatılması gereken bu değildi. Zira bu noktada kendini Türkiye’nin lider sosyal medya ajansı olarak konumlayan ve çoğu zaman iletişim işlerinin tamamını üstüne almak isteyen bir kurumun yaşadığı yanlışlık söz konusuydu. Öyle bir yanlışlık ki Türkiye’nin en büyük firmalarının şifreleri aynı anda ve topluca kaybedilmişti.

Eğer siz şifreleri hep birden kaybediyorsanız bunun için şu üç varsayımdan birisinin gerçek olması lazım:

  1. Şifreleri cebren aldılar
  2. Şifreler güvenlik açığı yüzünden elden çıktı
  3. Şifreleri giden bir çalışan götürdü

Dördüncü seçeneği yaratmak zor. İletişim demekte zorlandığım açıklamayla ilgili eksikliklere bakacak olursak:

  • Sizin Facebook alanında iş yapmanız genel basın açıklamalarınızı oradan yapmanızı doğru göstermez. Salt oradan açıklama geçmek yanlıştı
  • Yaptığınız şeyde kesinlikle bir hata var. Kimse en taraflı kişi bile bunun aksini söyleyemez. Ama açıklama metninde herhangi bir özür dileme modu yok. Bu sizi asil değil burnu büyük gösteriyor
  • Ben blogumda harf atlama hatası yapabilirim. Ama siz bilmemkaç bin dolarlık müşteri portföyüyle ilgili yaptığınız hataya açıklama getiriyorsanız bir zahmet bu hataları gözden geçireceksiniz
  • Yaptığınız açıklama ardından kafalarda soru işareti bırakmamak lazım, yeni sorular doğurmamak lazım.
  • Yazılı basın üstünde ne kadar etkin güce sahipsiniz bilmiyorum. Ama Türkiye’de etkin bir bilişim basını ve işin ehli insanlar olsaydı bu açıklama ve yaşananların ardından bir kurumun başı gerçekten çok ağrırdı.

Bu ajans birçok iletişimciye yakın bir kurum. Neyin nasıl yapılacağına dair soru sorsalar karizmalarından bir şey kaybetmezler. Her zaman yurt dışından viral örnekleri verirlerdi bir kez de yurt dışını iletişim örneklerin kurcalamak için kullansınlar.

NOT: Kurum ve kuruluşların isimleri bilerek yazıya eklenmemiştir.