Dijital PR’da Sezyum Faktörü Etkisi

Dijital PR için birçok etkileşim ve adım atma stratejileri var. Daha çok insana ulaşmak için şunu yapın, daha çok insan sizi görsün diye bunu anlatın diye herkes bir şeyler söylüyordur size. Ajanslar gelip aylık paralar alıyordur, haftalık toplantılar yaptığınız kişisel danışmanlarınız vardır… Ya da siz bu işin pirisinizdir ve hiç umulmadık birkaç küçük hareketle sitenizi kendinizi veya ürününüzü uçurur gidersiniz.

Bunlar işin bilinen, konvansiyonel metodları.

Bir de diğer taraf var ki aslında işin bir yandan daha kolay bir yandan daha zor tarafı. Ben buna Sezyum fakörü diyorum.

Sezyum element tablosunda soldan… Hayır öyle bir şey değil. Kaan Sezyum’dan bahsediyorum. Ne iş yaptığını herkesin bir seferde söyleyemediği, herkesin farklı bir şey söylediği biri o. Müzisyn, komedyen, yazar, televizyoncu, sosyal medyacı… Ya da bunların hiçbiri değil. Nevi şahsına münhasır biri. Ben onu okul vasıtasıyla bundan seneler önce tanıdım ve kendimi şanslı addediyorum.

Gelelim elementin faydalarına: Sezyum sosyal medya ya da dijital PR olarak bilinen mecralarda aynı gerçek hayatta olduğu gibi nevi şahsına münhasır, neyse o takılan biri. Kimseyi övmüyor, kimseyi yermiyor. Aklına ne gelirse söylüyor, kimseden korkmuyor. Belki de bunun için 100 binin üstünde takipçisi var. Aslında sosyal medya diye tanımlamaya çalıştığımız işin ta kendisi o. Belli bir konuya takılmıyor, takıldığı konulara uzun süre takılmıyor. İşin eğlencesinde oyununda ama öyle bir laf ediyor ki kırk tane ciddi adamın bir haftalık mesaisine maloluyor.

Gücünü gazete ya da televizyondan alıyor demek çok yanlış olur zira Radikal’de yazdı ki tirajı hemen hiçbir zaman 100 bin olmadı o gazetenin. Mizah dergileri aynı şekilde yarısı bile değil o tirajın. Yani aslında onun şahsi varlığına geliyor insanlar. Bir diğer deyişle gelenlerin akıl kabesi o.

Bizzat yaşadığım için biliyorum, yazdığım bir şeyi retweet ederse anında yüzlerce kişi ekliyor sizi. Eğer o tweetin içine internet adresinizi yazdıysanız siteyi çökertiyor.

Saçma sapan stratejiler ve planlar içindeki insanlara iki önerim var: Ya bu adam ve benzerlerini kullanarak ileri gidin, ya da bakın bakalım neler yapıyor ve nasıl bu elemente dönüşebiliyorsunuz.