Şirketler firewall’u atın çocuk profiline geçin

BTK Başkanı Tayfun Acarer, 22 Kasım 2011 tarihinde Türkiye’de uygulamaya başlanan ”Güvenli İnternet” profilinin 250 bin abone yani yaklaşık 1 milyon kullanıcı tarafından tercih edildiğini bildirdi.

Sistemin çok başarılı bir şekilde hizmet verdiğini anlatan Acarer, çocuk ve aile profilinden, isteyen internet kullanıcıların, birini seçebileceğini, değiştirebileceğini ve bunun tamamen dışına çıkabileceğini bildirdi. Yaşamın ayrılmaz bir parçası olan internette, son yıllarda suistimale yönelik olaylarla karşılaşıldığını kaydeden Acarer, bu aldatmacalarla ilerleyen
zamanlarda daha çok karşılaşılacağı uyarısında bulundu.

Ticaretin e-ticarete dönüştüğünü belirten Acarer, son 1 yılda e-ticarette yüzde 50 artış olduğunu, 21 milyar liraya ulaştığını, bu yılın sonunda 30 milyarın üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti. ”Böyle olunca suistimallerin olması doğal. İşte çocuk profili bu tür suistimallerin tamamen önüne geçecek bir uygulama şekli” diyen Acarer, bu nedenle çocuk profilinin adını değiştirmeyi düşündüklerini söyledi.

Bir dergide, ”hacklemek” kelimesinin anlamının sorulması üzerine ”internette haklamak” cevabının alındığını belirten Acarer, ”Çocuk profilinde, böyle bir riskle karşılaşmıyorsunuz. Çeşitli yöntemlerle sizi aldatarak ekonomik hatta manevi bir takım zararlara sokacak olayları, çocuk profili önlemiş oluyor” diye konuştu.

TİB Başkanı Fethi Şimşek de güvenli internetin, ‘dostun sevdiği dostuna dostça uyarısı’ olarak nitelendiğini ifade ederek, BTK olarak halka dostça böyle bir alternatif sunulduğunu, arzu eden ailelerin bu paketten yararlanabileceğini söyledi.

Şimşek, banka dolandırıcılığı, internet üzerinden yapılan istismar, telif hakları, aile yapısının korunması gibi konularda güvenli internetin önemli olduğuna dikkati çekti. Şimşek, güvenli internet paketinde ”otokontrol sistemi” uygulandığını belirterek, internet siteleriyle ilgili itiraz hakkının bulunduğunu söyledi.

Modemlere şifre ve kilit yazılımı konmaması konusuna da değinen Acarer, ücretsiz verilen modemlerde, abonelerin işletmesini değiştirmeleri durumunda, ücretsiz aldıkları modemlerin kullanmadıkları kısmının ödemelerinin yapılacağını ve söz konusu modemle her işletmecinin abonesi olabileceğini söyledi.