BTK zararlı telefon listesini açıklasın

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu denetçileri, piyasada satışa sunulan telefon cihazlarının çevre ve insan sağlığı açısından güvenli olup olmadığını tespit etmek amacıyla geçen ay İstanbul’da denetim yapmış.

BTK’dan yapılan açıklamaya göre, BTK Teknik Düzenlemeler Dairesinin koordinasyonunda yapılan denetimler kapsamında cep telefonu, kablolu telefon ve dect cihazlarının ithalatını veya satışını yapan toplam 41 firmaya gidilerek 27 marka ve 49 model telefon cihazı incelendi. BTK Piyasa Gözetim Laboratuvarı’nda teste tabi tutulmak üzere 78 adet numune alındı.

Numune cihazlar üzerinde yapılacak testler sonucunda insan sağlığı açısından güvenli olmadığı tespit edilen telefon cihazlarının satışı durdurularak bu telefonlar piyasadan toplatılacak ve para cezası uygulanabilecek.

BTK, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği’ne göre, piyasada satışa sunulan telefon cihazlarının teknik standartlara uygunluğunu ve piyasaya arz koşullarına uyulup uyulmadığını düzenli olarak denetliyor.

Yönetmeliğe göre, telefon cihazlarının insan sağlığı ve güvenliği açısından risk taşımaması, elektromanyetik uyumluluk şartlarına sahip olması, telekomünikasyon şebekesiyle uyumlu çalışması gibi teknik özelliklere uygun olması gerekiyor. Ayrıca denetimlerde satışa sunulan cihaz ile birlikte Türkçe tanıtım ve kullanım kılavuzunun bulunmasına ve CE uygunluk işareti, uyarı işareti, onaylanmış kuruluş numarası gibi gerekli bilgilerin de telefon üzerinde kayıtlı olup olmadığına bakılıyor.

BTK yetkilileri, cep telefonu piyasasında çok sayıda farklı marka ve model cihazın satışa sunulduğunu belirterek, belirlenen standartlara uygun olmayan cihazların insan sağlığına zarar verdiğine ve güvenlik açısından risk oluşturduğuna dikkat çekiyor. 2007 yılından bu yana yapılan denetimler sonucunda piyasadaki standartlara uygun olmayan cihaz sayısının büyük ölçüde azaldığı belirtiliyor.

BTK’dan bu konuda çok önemli bir ricamız var. Eğer sağlığa zararlı telefon bulunduysa bunların marka ve modellerinin neler olduğunu hepimize açıklaması lazım kurumun. Zira onların henüz ulaşamadığı yerlerde el altından da bunlar satılıyor olabilir. Biz sıradan kullanıcılar bilmeden bu cihazları alıyor olabiliriz. BTK’nın internet sitesinden ivedilikle bu açıklamayı tüm teknolojiseverler olarak bekliyoruz.