Erkan Akdemir Gelecekten Umutlu

Erkan Akdemir Vatan Gazetesi Ekonomi Müdürü Ercan İnan ile ilginç bir röportaj ve konuşma notları vermiş, ortaya tarihe not düşen bir Avea CEOsu çıkmış. Gelin bazı ana noktaları birlikte inceleyelim. Ercan İnan diyor ki:

AVEA CEO’su Erkan Akdemir, operatörlerin kazandığı her yeni 3 numaradan 2’sinin diğer operatörlerden taşınan numaralardan kaynaklandığını belirterek, numara taşımada diğer iki operatörder de günün sonunda net kazançlı olduklarını söyledi. Akdemir ‘Bu bizim için çok önemli parametre” dedi. Her 3 operatörün de numara taşımada kendini birinti ilan ettiğini, bu durumun tuhaf olmakla birlikte, olaya nereden baktığınıza bağlı olarak 3 operatörün de haklı göründüğünü yazmıştım. Turkcell kendinden giden numaralan görmezden gelip, sadece kendisine gelen numaralan sayıp ‘En çok numara taşınan operatör’ ünvanını kendine yakıştırmıştı. Vodafone da boş durmadı, o da “Numara taşımanın başladığı 2008 sonundan bu yana gidenlerden gelenler düştükten sonra nette en çok numara taşınan operatör benim” dedi ki haklıydı.
Avea da bu düelloya “2011 yılının en çok numara taşınan operatörü” sıfatı ile dahil oldu. O da haklıydı.
Hafta içinde Avea CEO’su Erkan Akdemir ile biraraya geldik. Akdemir, numara taşıma parametresine yeni bir bakış açısı daha kattı ve”Biz tek tek rakiplerimizle karşılaştırıldığımızda birinciyiz. Yani hem Vodafone’dan hem de Turkcell’den abone almışız. Numara taşımada nette artıda olan diğer operatör sadece hakim operatörle karşılaştırınca artıda. Bize karşı ise ekside. Biz bu durumu çok önemsiyoruz. Bana göre, tüketici tercihini gözlemlemek açısından en önemli parametre bu” dedi.
Türkiye’de GSM operatörleri yeni abone kazanımında Türkiye büyümesinin daha üzerinde bir büyüme gerçekleştiremiyor. Üstelik geçmişte ikinci bir hattı olan abone oranı yüzde 30’lardayken bu oran yüzde 10’lara kadar indi. Udi numara taşıyanlar azalınca Türkiye nüfusuna göre abone oranı, yani penetrasyon da yüzde 85’ler seviyesine geriledi Oysa penetrasyon Avrupa’da ortalama yüzde 130’lar seviyesinde. Oranın yüzde 200’leri bulduğu ülkeler bile var.

BTK’ nın büyük başarısı Türkiye’de cebinde iki numara kullananların oranının azalmasında kuşkusuz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yani regülatörün başarılı uygulamalarının payı büyük. Şebeke içi arama ile diğer operatörü arama arasındaki fiyat farkı azalınca vatandaşın da iki hat kullanmasına gerek kalmadı. Erkan Akdemir de bu duruma dikkat çekti:

“Daha önce şebeke dışı aramaların oranı yüzde 8’lerdeydi. İnsanlar şebeke dışındaki bir başka tanıdığını aramaya korkuyordu. Çünkü hakikaten fiyat farkı çoktu. Ancak bu asimetri azalınca ikinci hat oranı düştü. Bu BTK’nın başarısıdır.” Erkan Akdemir, asimetrinin azalması ve 1 numara taşıma sonrası keskinleşen rekabetin vatandaşa çok olumlu yönde yansıdığının da altını çizdi.

6 ay öncesine göre OECD ülkeleri arasında en ucuz konuşmada ikinci ülkeydik Sanırım artık en ucuzuyuz.
Peki bu ucuzluk şirket kârlılığına olumsuz etki yapıyor mu?
Birim fiyatlar düşüyor ancak konuşma geliri artıyor. Gelir abone büyümesinde çok iyi durumdayız.
Şu an size 2011 sonuçlarını veremem ancak 9 aylık performansımızı devam ettiriyoruz bunu söyleyebilirim.
2011’de çok iyi büyüdük EBITDA’mız 2 yıldır pozitif.
Tam da konuşmamızın bu arımda Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun,. BTK Başkanı’nın güvenli internetle ilgili basın toplantısındaki sunumunu ipad’inden açıyor ve şaşkınlıkla henüz ‘silent’ olan sabit ve mobil operatörlere ait tüm 2011 performans bilgilerinin sunumda yer aldığını görüyoruz. Yani telekomünikasyon sektörünün 2011 performansını merak edenler, BTK sitesine girip ayın 15’ini beklemeden insider trading yapabilir.) Maliye vergiyi düşürsün kesinlikle aboneye yansır. Hakikaten GSM sektörümün en dertli olduğu konuların başında ağır vergi yükü geliyor.

Ürün iyi, fiyat iyi, bunu hedef kitle ile böyle başarılı iletişim çalışmaları ile buluşturunca ortaya şirket açısından da başarılı sonuçlar çıkıyor” dedi.
GSM sektörünü sanal operatörler büyütür ama çifte vergi var AVEA CEO’su Erkan Akdemir, sanal operatörlüğün özellikle vergisel sebeplerle tam oturmadığını, ancak sektörün büyümesi için bu alanın çok önemli olduğunu söyledi. GSM operatörlerinin dışında kuvvetli markaların kendi özel müşteri grubunu sanal operatörlükle kapsayabileceğini söyleyen Akdemir bu alandaki gelişime futbol kulüplerine özel taraftarcell’leri örnek gösterdi. Akdemir, şöyle konuştu: E Bu bir kulüp olabilir, bir akaryakıt dağıtım şirketi olabilir ya da perakendenin çok güçlü bir markası olabilir. Sizin ulaşamadığınız çok uç noktalara ulaşabilir, pazarı büyütebilirler. Ayrıca bizim paketleyemediğiniz şeyleri de konuşmayla birlikte paketleyip kullanıcıya çok cazip fırsatlar sunabilirler.
Akdemir, sanal operatörlüğün özellikle çifte vergilemeden dolayı büyümediğinin altını çizdi: ü Hazine’ye ödenen yüzde 15’lik bir pay var. Sanal operatörlükte bu vergi maalesef iki kere ödeniyor. Yani sözkonusu vergiyi hem ben hem de mesela KartalCell’in sahibi Beşiktaş kulübü ödüyor. Böyle olunca sanal operatörlerin fiyatlaması rekabetçi olamıyor. Zira marjlar çok düşük. Büyük fedakarlık yapılıyor ancak gelmeye hazır pek çok sanal operatör de gelmiyor.
Çok kısa bir süreliğine bu çifte vergilemeden dönüldü ancak tekrar eskiye dönüldü. Buraya gelecek sanal operatörlere bizim pazara yeni aktör girecek endişesi ile bakmamız ve karşı çıkmamız yanlış diye düşünüyorum.

Acaba farklı bir röportaj olur mu diye gazeteden sonuna kadar okudum. Ercan İnan genelde Turkcell Vodafone ve Türk Telekom gibi firmalara saldırmaktan çekinmezdi. Röportajın içinde rakip firmalara saldırma özelliğinden örnekler görüyoruz ama Avea ile konuşmaktan oldukça memnun göründüğü belli oluyor İnan’ın. Onun dışında çok farklı bir şey yok: Vergiler ne yüksek, bize taşınan numaralar ne yüksek, reklamlarımız ne güzel… Şahsen bende hayal kırıklığı yarattı. Bir Pazar günü röportajı gibi durmuyor. Bu arada Ercan bey insider olayını tam anlamamış sanırım. Şu anda bahsettiği veriler BTK sitesinde yok. BTK başkanında tabii ki var. Onlar incelik yaparak açıklamalar tamamlanmadan girmiyorlar kendi sitelerine… Bu arada Ercan İnan illa insider yapmak istiyorsa GSM firmalarının ortaklarının çeyrek açıklamalarına bakabilir. 20 gündür veriler açıklanmış vaziyette orada duruyor. Dikkatinden kaçmış olması çok ilginç…