120924045135-mobile-society-china-olympics-horizontal-large-galleryÇin ucuz insan gücü olarak gelebilir. Bir bakış açısıyla okumayan yazmayan cahil insanlar sanıyor dünyanın büyük bir kısmı orayı hala… Hepsi aynı anda zıplasa dünyanın yörüngesini değiştirecek kadar kalabalık bu insanların yarattığı güç konusunda size bir mobil teknoloji haberi…

Çin’in üçüncü büyük operatörü China Telecom… Bir çeyrekte, yani üç ayda, bir diğer deyişle 90 gündü 12,4 milyon 4G abonesi kazanmış. Bir başka deyişle günde 138 bin kişi. 24 saat abone alıyorlar desek saatte 5.750 abone kazanıyorlar. Ve bu şirket ülkenin üçüncü büyük şirketi. Bir sene içinde 51 milyon 4G abonesi kazanmışlar.

Ülkenin birinci büyük şebekesi kim? China Mobile. Bu şirketin aynı zamanda dünyanın en büyük mobil operatörü olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum. 312 milyon 4G kullanıcısı var.

Ülke Hindistan gibi sadece kalabalık değil. Aynı zamanda da çok büyük. Peki bu kadar 4G kullanıcısının telefonlarını neyle besleyeceksiniz? Cevap China TOwers isimli kule şirketi. (Evet ya isim bulma konusunda çok yaratıcı değiller. China kelimesini koyduktan sonra malın ismini koyunca şirket oluyor zannediyorlar) Ülke sathında dikilmiş 500 bin direkleri var. 4G’yi köylere kadar götürmüşler. Bizim 4,5G zannettiğimiz ve hükümete yaranmak için o ismi verdiğimiz LTE Advanced orada da var. 45 anahtar şehre götürmüşler daha şimdiden. (Merak edenler için… Onlar tüm medeni dünya vatandaşları gibi 4.5G değil 4G+ adını vermişler.

Şimdi ülkedeki bütün baz kuleleri, bu şirkete, yani devlete devrediliyor. Öyle herkes kendi yatırımını yaparak ülkeyi zarara sokamayacak. Ama devlet de komünist yapıya sahip olduğu için sadece modern şehirler 4G çeksin demeyecek ve tavşan yuvalarına kadar internet götürecek…

Devlet kule işini eline aldıktan sonra 290 bin adet daha ekleyerek ülkedeki toplam baz istasyonu sayısını 800 bine çıkaracak!

4G ertesinde ses geliri yüzde 10 düşmüş, veri hizmetleri yüzde 61 artmış. Aylık veri kullanımı yüzde 25 artarak 751 megabayta çıkmış.