Obama emretti, Google Küba’ya internet götürüyor

Obama emretti, Google Küba’ya internet götürüyor

 

zzzzKüba dediğimiz yer Amerika’nın yanı başı… Florida’ya 200 kilometre kadar yakın. O yılların SSCB’si komünizmi ABD’nin arka bahçesine getirmek için çok uğraştı, bunda da başarılı oldu. İnsanların emeklerini farklı bir şekilde koyup karşılığını aldıkları, dünyanın en ilginç ülkelerinden biri. Ancak oraya gidince fark ediyorsunuz ki WhatsApp çalıştıracak kadar bile internet yok…

Obama oraya neredeyse bir asırdır giden ilk ABD Cumhurbaşkanı olarak buzları eritti, sıcacık ilişkiler kurdu. Kübalılar da ona burun kıvırmadı, bu yaklaşıma aynı sıcaklıkla cevap verdiler. Küba cumhurbaşkanı Obama’yı uçağa kadar uğurladı.

Küba’dan dönünce Obama ilk iş olarak ABC News’a “ben Google’a söyledim oraya WiFi internet neyin hepsini getirecekler” dedi.

Tavır kötü ama bu çok güzel ve otantik ülke, bu eksiğini tamamlarsa daha farklı bir yer haline gelir mi? Oraya yakın zamanda gitmiş eş dosttan birinci ağızdan aldığımız bilgiye göre gençler internet için deli oluyor. İnternete girebilmek için ücretsiz internet veren otel ve restoranların çevresinde kedi gibi dolaşıyorlar.

Ülkede 35 hotspot noktası var. Günlük internet fiyatları düşük gibi görünüyor ama giremiyorsunuz ki… Üstelik internete girmek için satın almanız gereken kupon neredeyse karaborsada satılıyor ve değerinin birkaç katı fiyatla (10 dolara) satılıyor.

Eğer Obama Google’ı harekete geçirmeyi başarırsa Küba, mobil internetten önce yaygın WiFi sistemine kavuşacak ilk ülke olacak.

Hemen her açıdan kendi kendine yeterli bu ülkenin güzelliğini bozar mı internet bunu göreceğiz. Bu bir sosyal deney gibi olacak: Oranın insanları şu anda çok güzel. Bakalım internet güzel insanları kötü mü yapıyor yoksa internet suçsuz şimdiye kadar gittiği coğrafyadaki insanlar zaten mi bozuk… Göreceğiz.

Küba neden güzel diye tutturdum, başkanının Obama için söylediği cümle bize anlatıyor:

Vatandaşlarına parasız eğitim ve sağlık hizmeti vermeyen bir ülke, bize insan hakları dersi vermeye kalkmasın… (Zafer Arapkirli’ye bilgi için teşekkürler)

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş