Dünyada henüz 5G yok ki diyenlere özel bir haber

Çocukça bir biçimde dünyada olan biteni takip etmediği halde ahkam kesen bir topluluk var. Diyorlar ki zaten 5G daha çıkmadı ki dünyada 5G satan bir yer yok ki… Birkaç testten başka bir şey yok ki…

E al sana harita o zaman

Şu anda hem ağın olduğu, hem kullancak cihazların bulunduğu ticari satış yapılan 5G noktalarının sayısı 603.  Ağın bulunduğu ancak seçilmiş bazı kullanıcılara 5G verildiği ağların sayısı 30. 5G cihazlarının bulunduğu ancak ağın daha yayına açılmadığı sahaların sayısı ise 110.

Kaynak Ookla ki kendisini Speedtest ismiyle tanıyorsunuz. Dünyanın hemen her ağında onun üstünden hız testleri yapılıyor ve hemen her ağda hangi teknoloji var, hangi hızla çalışıyor sorularının cevabı onda.

Haritanın açılmış bir de Avrupa haline bakalım:

Haritadan görülebileceği gibi ortada zaten 5G yok diyenleri utandıracak bir durum söz konusu. Zaten daha dünyada da 5G yok o yüzden Türkiye’ye gelmesi çok şart değil demeyin lütfen. Deyin ki henüz hazır değiliz, paramız yok, regülasyonlarımız oturmadı, Türk baz istasyonunu bekliyoruz, kredi bulamıyoruz… Bunların hepsi günün şartlarına göre kabul edilebilir şeyler.

Ama kendinizi dünyada 5G yok yalanına vurmayın lütfen.