Nokia 5G için “o kadar çok güvenlik şeyi yapmayalım ya” dedi

Avrupa hükümetlerinin güvenlik konusunda ciddi adımlar atmaya hazırlandığını sizler için yazmıştım. Bilindiği üzere bu hareketler biraz da ABD’nin ticaret savaşları kapsamında Çin’in teknoloji devi Huawei’ye saldırmasıyla başladı. Ancak Avrupa’nın eskiden daha büyük olan teknoloji devi Nokia CEO’su Rajeev Suri, Avrupa’ya öyle yapmasak mı acaba mesajı gönderdi. Avrupa telekom şirketlerinin tedarik zincirlerinin zaten çok karmaşık olduğunu söyleyen Suri, 5G teslim planlarına gereksiz maliyet katmak konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi:

“İstediğiniz şey, tedarik zincirinde daha fazla maliyet getiren zahmetli bir işlem. Dikkatli olalım. Bürokrasi olmayınca ekstra maliyet de olmuyor.”

Bu arada Nokia genel olarak teknoloji dünyası içinde sert çıkışlar yaptı. Şirketin teknolojiden sorumlu genel müdür yardımcısı Marcus Weldon, 5G arenasında Nokia’nın en büyük rakibi Huawei hakkında konuştu. Huawei’nin güvenlik iddiaları hakkında konuşan Weldon, Huawei’nin cihazlarının bir şekilde Nokia’nınkinden daha az güvenli olduğunu iddia etti.

Nokia sonrasında, “Bu yorumlar Nokia’nın resmi konumunu yansıtmamaktadır. Nokia, kendi ürün ve hizmetlerinin bütünlüğüne odaklanmıştır ve rakipleriyle ilişkili potansiyel açıkları kendi değerlendirmesine sahip değildir” demiş olsa da… Bu laflar söylendi bir kere…