Kamerun mobil operatörlerini cezaya boğdu

Kamerun’dan gelen haberlere göre, ülkede hizmet veren yerel Orange, Viettel ve MTN birimleri, SIM kartlarını uygun şekilde kaydetmediği ve ağ iyileştirme hedeflerini yerine getirmediği için Kamerun’daki yetkililer tarafından toplam 3,5 milyar Orta Afrika Frangı (XAF) para cezasına çarptırdı. Bu milyarlık ceza hepi topu 6,5 milyon dolara tekabül ediyor.

Düzenleyici, yapılan açıklamada, üç operatörün de Eylül 2015’te SIM kartların tescili ve müşterilerin tanımlanmasıyla ilgili kurallara uymadığını söyledi.

Ayrıca, operatörlerin “daha idare eder” diyerek ağlarının kalitesini iyileştirme taahhütlerini yerine getirmedikleri için uyarıldığını da ekledi. Ülkenin yetkilileri ayrıca tüketici fiyatlarının düşürülmesi amacıyla bazı bölgelerde toptan satış fiyatlarının düşürülmesini istedi.

Operatörler ayrıca dolandırıcılık suçlamaları ile karşı karşıya kaldılar. Üç operatör, Kamerun’daki bugüne kadarki en büyük sağlayıcılar ve ülkenin aralarındaki 21,9 milyon bağlantının yüzde 99’una hizmet ediyor.

İlk çeyrekte GSMA Intelligence bağlantı rakamları MTN’nin 9 milyon ile pazar lideri olduğunu, ardından Portakal’ın (7.3 milyon) ve Viettel’in sahip olduğu Nexttel’in (5.5 milyon) olduğunu gösteriyor.

Bu haber bize operatörlerin kendi hallerine bırakıldığında aslında ne kadar fütursuz ve çikin olabileceğinin en önemli göstergesi. Muhtemelen Kamerun’u üçüncü dünya ülkesi görerek yapmaları gerekenin yarısını bile yerine getirmiyorlar.

Bu arada MTN konusunda içinde Turkcell de geçen haberler yaptım. Her haberde bu şirketten biraz daha soğuyor ve nefret ediyorum…