Almanya televizyonların frekansını operatörlere 5G için verdi

Almanya daha önce yayıncılar tarafından kullanılmış olan 700 MHz bandının kullanımını değiştiriyor. Operatörler artık kapsama alanını geliştirmek için 700 Mhz bant genişliğini kullanmakta serbest kaldılar.

Türkiye’de 4G için yapılan ihalede 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bantlarında frekans satışı yapılmıştı. Ancak 700 MHz frekansının satışına 5G için kesin gözüyle bakılıyor. Öyle ki operatörler 2018 yılı içinde bu bant genişliğinde testler yaptılar. Elbette BTK tarafından alınan izinlerle.

Almanya’nın düzenleyici kuruluşu Bundesnetzagentur, bu bandın mobil cihazlar için kullanılmasının, frekans üzerinde mevcut olan nispeten uzun menzilli yayınlar nedeniyle kırsal alanlarda kapsama artışı sağlayacağını söyledi.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi frekanslar küçüldükçe daha uzağa ses ve veri taşıyabiliyorlar bu da operatörlere daha az baz istasyonu dikme imkanı sağlıyor…

700MHz bandının yayıncılardan temizlenmesi Avrupa Birliği tarafından zorunlu olaark sunuldu. AB yetkililerinden özel izin alınmazsa 30 Haziran 2020 tarihine kadar bu bant geçişlerinin tamamlanması gerekiyor.