Samsung karlılığının 5,5 milyar dolar azalacağını öngörüyor

Samsung Electronics, zayıf bellek yongası ve akıllı telefon talebi nedeniyle ikinci çeyrekte faaliyet karının ve satışların düşeceğini öngördüğünü dile getirdi.

5 Temmuz günü yayınlanan kazanç kılavuzunda, Güney Koreli satıcı faaliyet karının yıllık yüzde 56 oranında azalarak 6,5 trilyon KRW (5,5 milyar $) seviyesine düşeceğini ve 56 trilyon KRW seviyesindeki satışların yüzde 4,3 düşeceğini belirtti.

Büyük müşterilerinden biri olan Huawei tarafından yapılan alımlarda keskin bir düşüşle daha da kötüleşen DRAM ve NAND flash yongalarının sayısının 2019’un geri kalanında da düşmeye devam etmesi bekleniyor. Bellek çipleri, Samsung’un toplam satışının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Araştırma şirketi TrendForce, DRAM fiyatlarının üçüncü çeyrekte yüzde 10 ila yüzde 15 oranında azalacağını tahmin ediyor.

Geçen ay, küresel akıllı telefon talebinin, artan jeo-politik riskler nedeniyle beklenenden çok daha zayıf olduğu die getirildi. 2019 sevkiyatı, şimdiden yüzde 5 ile yüzde 7 arasında azaldı.

Trump’ın Huawei üstünden başlattığı dalga bütün teknoloji dünyasını vuracak gibi duruyor. Trump’ın attığı adımlar yüzünden mi yoksa zaten olacağı mı vardı bilemiyoruz ama teknoloji dünyası adım adım resesyona doğru gidiyor