Eğlenmek için değil sosyal medya için…

Eğlenmek için değil sosyal medya için…

sosyal medya politikaKimsenin yaptığını, yapmadığını, nasıl oturup kalktığını eleştirmek ya da düzeltmek benim haddim değil. Eğer böyle bir şey yapmışsam yanlış yapmışımdır. Bu bakış açısıyla bundan sonra yazacaklarım bir eleştiri ya da yanlışı yerme değil, sadece durum tespitidir.

Kalabalık bir restoranda bir akşam yemeğine gittim. Yan masalarda nelerin olup bittiğine çok fazla takılmam. Ama enteresan bir masa vardı hemen arkamızda. Bir doğum günü kutlamasıydı. 40’lı yaşlardaki insanlardan oluşan bir masaydı. Sakin ve sessiz oturuyorlardı çoğunlukla.

Çoğunlukla diyorum çünkü arada bir büyük heyecan yapıyorlar bağırıp çağırıyorlardı. Ne zaman bağırıp çağırdıklarını sonradan farkettim: Ne zaman ellerine selfie çekecek cihazlarını alsalar daha neşeli ve eğlenceli hale geliyorlardı.

Görüntü gerçekten de çok acayipti: Sakin duran insanlar, ne zaman sosyal medyaya konacak bir şey çekilse eğlenen insanlar. Öyle ki neşelenmek için değil sosyal medya için eğleniyor gibi duruyordu insanlar. Gerçekten çok şaşırdım. Ardından farklı eğlencelik, daha doğrusu fotoğraflık şeyler çıkardılar. Değişik taçlar, şapkalar, kıyafetler, vs… Hızla her biriyle resim çektirdiler.

Bu onların seçimiydi. Kimsenin eleştirme ya da kınamaya hakkı yok. İsterlerse eğlenmeyebilirler. Bu da bizi ilgilendirmez. Ama o noktada kendimi düşündüm ve sizinle bunları paylaşmak istedim:

  • Acaba gerçekten eğlenmek için mi sosyal medya için mi eğleniyoruz?
  • Acaba paylaşımlarımız hava atma amaçlı mı yoksa mutluluğu paylaşıp onunla birkaç kişiye daha mutluluk dağıtmak mı?
  • Çok enteresan olmadığı sürece yiyip içtiğimin resimlerini koymamak için elimden geleni yapıyorum ama ya bu da yetersizse?
  • Ya oturup kalktığımız alanların fotoğrafları da insanlar tarafndan özendirme olarak algılanıyorsa?
  • Çocuğunuzla çektirdiğiniz fotoğraflar, çocuğu olmayan bir kişide rahatsızlık yaratır mı?
  • Bunları düşünmek ve öylesine hesaplı yaşamak yüzünden bir süre sonra mutlu olmaya vaktimiz kalmayabilir mi?

Bazen hızla gelen ve daha da hızlı değişip evrimleşen sosyal medyada varolmak için fazla yaşlı hissediyorum…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş