EMC teknolojiyle Vatikan’ın şifrelerine sponsor oldu

400 yıldır Vatikan’ın Gizli Arşivi’nde saklı duran, yüzden fazla orijinal, tarihi belge Roma’daki Capitolini Müzesi’nde açığa çıkarıldı. EMC; dünya miraslarının korunmasına yönelik gerçekleştirdiği “Bilgi Mirası Girişimi” kapsamında, Vatikan’ın “Lux in Arcana” sergisinin ana sponsorluğunu üstlendi.

EMC, Vatikan’ın Gizli Arşivi’ndeki 400 yıllık yaklaşık 100 orijinal, tarihi belgeyi kamuoyuna sunacak olan “Lux in Arcana” adlı serginin ana sponsorluğunu üstlendi. Sponsorluk anlaşmasının bir parçası olarak EMC, sergide Marie Antoinette’in 1793 yılında hapisteyken yazdığı mektubun da yer aldığını açıkladı. Mektup iddia edildiğine göre XVI. Louis’nin, 1824 senesinde Fransa Kralı olan kardeşi Artois Kontu Charles Philippe’e yazılmıştı.

EMC’nin bu sponsorluğu, şirketin gelecek nesillere yönelik, dünya için önemli bilgileri korumak, saklamak; araştırma ve eğitim amacıyla bu bilgileri dijital formatta herkesin erişebileceği hale getirmek için çalışan “Bilgi Mirası Girişimi”’nin (‘Information Heritage Initiative,’) bir parçası.

EMC, Roma’nın Capitolini Müzesi’nde, Eylül 2012’ye kadar sürecek olan ‘Lux in Arcana’ Sergisi’nin ana sponsoru oldu. Vatikan’ın Gizli Arşivi’nde 400 yıl boyunca saklanmış olan şifreler, dosyalar, parşömen tomarları, kayıtlar, tarihi değeri yüksek el yazmaları ilk kez sergileniyor.

Ziyaretçilerin sergide görebileceği diğer belgeler arasında sekizinci yüzyıldan yirminci yüzyıla kadar toplanmış belgeler bulunuyor. Bunlar arasında yer alan belgeler:

· İngiliz Parlamentosu’ndan Papa VII. Clement’e Kral VII. Henry’nin yakın zaman içinde gerçekleşecek boşanması ile ilgili mektup

· Çin İmparatoriçesi Helena’nın 4 Kasım 1650’de dinini değiştirip Katoliklik’e geçtiği törende taktığı ipek fular

· Michelangelo’nun daha sonra Kudüs Patriği olacak olan Cesena Başpiskoposu Monsenyör Christopher Spirits’a yazdığı mektup

· Galileo Galilei’nun davasından tutanaklar

· Amerikalı Yerlilerin Papa XIII. Leo’ya yazdığı mektup

Vatikan Gizli Arşivi Genel Sekreteri Luca Carboni “Vatikan Gizli Arşivi 400 senedir bu tarihi ve değerli belgeleri koruyor. Vatikan Gizli Arşivi olarak, dünyanın bilgi teknolojileri hizmetleri alanındaki öncü şirketi ve aynı zamanda bilgi mirasının koruyucusu olan EMC’ye Lux in Arcana Sergisi’ne yönelik önemli katkılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu destekleri EMC’nin tarih hazinelerinin çok daha kalabalık kitlelere ulaşması konusundaki hassasiyetini de gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Related Posts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.