Facebook’taki iyilikseverlerden böbrek bulma zamanı

Facebook iyilik ve kötülüklerin geldiği, sosyal medyanın değil hayatın ta kendisi olduğu bir internet sitesi haline dönüştü. Kullanıcıların birbirlerini hatırladıkları ve mesajlaştıkları bir yer olarak tasarlanan Facebook, şimdi de böbrek hastalarının böbrek bağışı bulabildiği bir yer haline dönüştü.

Damon Brown isimli bir Amerikalı, Damon Böbreği isimli bir Facebook sayfa açtı. Bu sayfaya kendi böbrek ve tıbbi geçmişini anlatan Brown, başta arkadaşları olmak üzere herkesin bu sayfaları tanıdıklarına göndermesiyle aradığı böbreğe kavuştu.

ABD’de kurulan Birleşik Organ Paylaşım Ağı sözcüsü April Paschke, sosyal medyanın organlarını bağışlamak isteyenler ve organ arayanlar için yepyeni imkanlar yarattığını belirtirken bilinen her tür yöntemden de daha etkin olduğunu söyledi.

Uzmanlar hastaların organ isteklerini yüksek sesle herkese söyleyemediğini vurguluyor. Sadece çok yakınlarına söyleyebilen hastalar için Facebook çok önemli: Yakınlar yakınlarına, onlar dostlarına söyleyince organ arama ilanı çok büyük kitlelere ulaşabiliyor.

ABD’de günde 46 böbrek nakli yapılıyor, buna karşın her gün 13 kişi böbrek bulamadığı için hayatını kaybediyor.