Fiber hedefi öyle değil böyle konur

Fiber hedefi öyle değil böyle konur

Philip Hammond. İngiltere’nin Maliye bakanı. Bakanlık itibarıyla partisinin en tepedeki isimlerinden biri. Yolu ulaştırma bakanlığından da geçmiş. Geçen hafta fiberle ilgili bir açıklama yaptı: 2025 yılına kadar 15 milyon binaya tesis götürülmesiyle 2033 yılında tüm İngiltere’ye fiberle internet götürülecek.

Hammond, fiberi neden istediğini şöyle açıklıyor: “Dijital teknolojiyi kucaklamalıyız. İngiltere’nin teknolojik devrimin ön saflarında yer almasını sağlamalıyız. Gelecek ekonomisi için gelecek neslin hazır olmasını sağlamak için beceri ve eğitime yatırım yapmalıyız. En kaliteli altyapıyı inşa etmeli ve İngiltere’nin küresel yarışta ilerlemesini sağlamak için ihtiyaç duyulan Ar-Ge’ye yatırım yapmalıyız.”

Hammond İngiltere’nin büyük devlet olmasının sırrını şöyle açıkladı: “Her zaman altyapıya önem verdik. Altyapı planımızın merkezinde 18. yüzyılda kanallar vardı. 19. yüzyılda demiryolları, 20. yüzyılda otoyollar… 21. yüzyılda ekonomik büyümeye sağlayacak fiber ağlar altyapı bakış açımızın odağında… Birleşik Krallık’ın yüzde 95’inden fazlasına geniş bant genişliğine zaten bağlandık. Ama şimdi bir sonraki büyük adımı kaçırmamalıyız. Tam fiber ağlar daha hızlı, daha güvenilir ve bakır öncüllerine göre daha ucuz.”

Philip Hammond, fiber konusunda bir iktidar sahibinin nasıl açıklama yapması gerektiğini çok iyi gösteriyor: Ülkenin yüzde 95’inde geniş bant internet var ama ülkenin yönetim erki bunu bir başarı oyarak görmüyor. Çünkü bu sözde geniş bant internet, çoğunlukla bakır üstünden getiriliyor. İngiltere geleceğin fiberde olacağını görmüş ve tüm ülkenin fiber kullanacağı günü hedef olarak koyuyor. Olaya il sayısıyla bakmıyor.Bizden daha yavaş ülkeler var diyerek derin bir oh çekmiyor, cep telefonunda o kadar çok geniş bant sattık ki diye mutlu olmuyor… Bu arada bizim iktidar sahiplerinin asla yapamayacağı bir diğer açıklaması da şu: “Rakiplerimize ayak uydurmak” ibaresini kullandı Hammond. Yani birilerinin kendilerini geçtiğini açık yüreklilikle kabul etti. Ama onları geçmeye çalışacaklarını söyledi halkına.

Bu kadar parti beyannamesi okudum. Hiçbirinde ‘tüm ülkenin’ ne zaman fiberlendirileceği bilgisi yok. Biz adamların 18. yüzyılda yaptığı yerdeyiz, kanal yapıyoruz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş