fiberBiz bunu hep yaptık: Ülkemizde telefon hatlarından çevirmeli yollarla internete girilirken bunları paralı yaptık, Türk Telekom’a şifresiz girme hakkı verdik. Kablolu internetin önünü kestik aman mevcut operatör zarar görmesin dayak yemesin diye. Ardından ADSL geldi bunun altyapısını tüm operatörlere dağıtmak yerine yine Türk Telekom’un kucağına koyduk satılacağını bile bile. Türk Telekom’un diğer şirketlere satması için verdiği toptan fiyatın altında perakende satmasına izin verdik. Elimizle ülkenin hep bir tek kuruma bağlı kalması için debelendik durduk.

Neden? Bu kurumun bir kısmı devlete ait olduğu için mi? Ucuza sattığımız için mi? Sahiplerini çok sevdiğimiz için mi? Bunu asla bilemeyeceğiz.

Ama cevaplarını verebilecek bir kurum ya da bakanlık olsa şu soruların cevapları hepimiz ve herkes için çok önemli:

  1. Bu ülkede neden hep Türk Telekom dışı yöntemler aranıyor alternatif operatörler tarafından? Demek ki bu kurumun hizmetlerini satmak kimseye yaramıyor.
  2. Bu ülkede devlet neden hep alternatif olmasının önüne geçiyor?
  3. Bir ülkede ben altyapı yatırımı yapmak istiyorum diyen şirketlere neden o bölgede Türk Telekom’un hattı yoksa veya doluysa yatırım izni veriliyor?
  4. Bu ülkede neden Türk Telekom’un verdiği toptan satış fiyatları sorgusuz sualsiz kabul ediliyor? Daha önce farklı kurumların satış fiyatlarına müdahalesine alışığız devletin. Ama Konu fiber olunca pek bir sessiz gördük onları.
  5. BTK ya da ulaştırma bakanlığı şu çıkarımı yapmayı düşünmüyor mu: Eğer Superonline ve diğer şirketler Türk Telekom’un verdiği kiralama fiyatlarını kullanmak yerine sıfırdan tesis kurmanın peşinden koşuyorsa o zaman bu kira çok pahalı olabilir…
  6. Fiberle birlikte şu anda 8 megabite verilen parayla 50 megabit ve üstü internet bağlantısı alınabiliyor. Acaba hızlı internete girilmesi bilgilenmesi istenmiyor mu halkın?

2 YORUMLAR

  1. Rekabet yok işin özü yetkişlier neyi belkliyor hala anlamadı türk telekomu yok parasına kiraladılar tekeldi hala tekel fiyat ta sıkılaştırma politakasına gidiyor nagi ISP baksam fiyatlar aynı. upload hız stabilite de yok haliyle .Kalkmışlar sınırsız tarifeye 75GB kota hadi 100GB olsun kaçak kulanmı kulanım denmekte bilmiyolarlar mı bu devirde oyunalrın boyutlarını 50GB aşağı oyun kalmadı ee parasını verere stemden oyun alsak ? bitti kota ay sonuna kadar .Adil değil 120TL verince adil oluyor ama

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.