Free Mobile Fransa’yı Sallıyor: Regülatör Kurum Duruma El Koydu

Free Mobile geçtiğimiz yılın en çok adından söz ettiren firmalarının başında geliyor. Ortaya koyduğu fiyat politikası diğer bütün operatörleri fiyatları aşağı çekmeye zorladı. Öyle zorladı ki bu operatörler Fransa’da regülatör kurum olan ARCEP’e şikayette bulundular. Yapılan şikayette Free Mobile’ın yeteri kadar 3G kapsamasının olmadığı, lisansının iptal edilmesinin doğru olacağı vurgulandı. Bunun üzerine regülatör kurum da saha araştırması gerçekleştirdi.

Firmanın fiyatları rakiplerinin çok çok altında. Öyle ki sınırsız konuşma için 20 Euro, 60 dakika konuşma 60 sms için ise 2 euro fiyat biçilmiş durumda. Bu fiyat paketlerinin hemen ardından Orange sınırsız konuşma ve data planını 39.90 Euro’dan 24.90’a çekti ve 120 dakikalık bir planı 9.90 Euro’ya sunduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz Cuma günü ARCEP yaptığı açıklamada saha araştırmasını tamamladığını duyurdu. 10 bin farklı ölçü topladığını bildiren kurum, Free Mobile’ın 3G altyapısının lisansına uygun olduğunu ve kapsama alanında bir sıkıntı olmadığını duyurdu. Ayrıca Orange France’ın, Bouygues Telecom’un ve SFR’in 3G testlerinin lisans gereksinimlerini karşılamadığı açıklandı.

Daha Fransa’dan operatör anlamında çok haber alacağımız günler bizleri bekliyor.