Apple’dan Dünyaya: “Çin Kimin Umurunda”

Apple’dan Dünyaya: “Çin Kimin Umurunda”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl New York Times, Apple’ın Çin’deki üretim fabrikalarındaki insanlık dışı durumu sayfalarına taşımıştı ve bu bütün dünyada büyük olay olmuştu. Yoksa olmamış mıydı? Biz mi yanlış hatırlıyoruz? New York Times bu yıl tekrar fabrikalara gitti ve değişen herhangi bir şey olmadığını fotoğraflarla kanıtladı. Apple’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı çeyrek rakamlarının ardından herkesin aklına tekrar bu soru geldi. Neredeyse köle gibi çalıştırılan işçiler insanları etkilememiş miydi? Patlama olmuştu fabrikada hani? Ölüler ve yaralılar vardı?

Rakamlar tersini gösteriyor. Hatırlanacağı üzere Apple, rekor sayıda iPhone satışı gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Kullanıcı anlamında Çin’deki kötü çalışma koşulları kötü anlamda etki etmemiş gibi gözüküyor. Peki ya yöneticiler anlamında?

Times’a yapılan açıklamada adını vermek istemeyen bir Apple yöneticisi yaptığı açıklamayla soru işaretleri yarattı. Yönetici “Şu anda müşterilerimiz yeni iPhone tasarımıyla, Çin’deki çalışma koşullarından daha çok ilgileniyor. Üretici olarak ya daha iyi çalışma koşulları üretirsiniz, ya da ucuz, rekabetçi daha hızlı iPhone’lar. Amerikan standartlarında bu isteklerimizin karşılanması zor gözüktüğünden, Çinde üretimimize devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş