Teknoloji yazarı olarak bir süredir filmlerde benim şapkamı uçuracak bir yenilik göremiyordum ve bu beni sinir ediyordu. James Bond ve Mission Impossible gibi teknolojik filmlerde bile yalan ve dolan üstüne kurulu teknolojileri saymazsak adam gibi bir enilik veya gelecekten beklenti koyamıyorlardı önümüze. En son Mission Imposssible içinde BMW’in ön camının içinde “iPhone”vari bir dokunmatik düzenek gördüm de nasıl sevinmiştim. O da 3-4 saniye sürdü, filmin içinde de koyacak yer bulamamışlar zaten.

Ama merakla her bölümünü söyrettiğim Fringe dizisinde uzun zamandır ben bunu nasıl düşünemedim tarzı bir yenilik gördüm. Şahane bir cep telefonu düzeneği. En kaba hatlarıyla bluetooth kulak içi kulaklık gibi bir cihaz. Boyutu ve şekli aynı. Ama ucunda kırmızı bir ışık var. Ama en önemlisi bu bir kamera. Bluetooth kulaklıklarla aynı işlevi görürken ucundaki kamerayla çekim yapıyorsunuz.

Şöyle düşündüm: Gerçekten böyle bir cihaz olsa muhtemelen görüntülü konuşma olayını artırırdı. Çünkü benimle konuşan beni görmekten çok belki de benim baktığım yeri görmek isterdi benim ona baktığım yerlerden edindiğim izlenimi anlatmam sırasında bizzat kendi de o mekanları görmek isterdi.

Çok kıskandım ve bu aleti çok istedim.

Ama filmi indirmeden aletin internete yansımış bir resmini bile bulamadım.

4 YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.