Korsanlar yanlış yazanlara saldırıyor

Korsanlar yanlış yazanlara saldırıyor

Güvenlik yazılımı firması PC Tools, “Typosquatting” olarak bilinen ve çok fazla ziyaretçisi olan web sayfalarının URL adreslerinin yanlış yazılımından faydalanarak internet kullanıcılarını dolandırımak için kullanılan yöntemin giderek daha çok yaygınlaşmaya başladığı konusunda uyarıda bulundu. PC Tools’un güvenlik araştırmacıları, sahte sayfaların gerçek sayfalara çok benzediğini, ancak çoğunda kullanıcıların karşısına çıkan ilk ekranda hesap detaylarını girmelerinin istendiğini berlitiyor.

Konuyla ilgili bilgi veren PC Tools Küresel Denetim Programı ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Halkla İlişkiler Müdürü Richard Clooke şunları söylüyor “Özellikle son birkaç yıl içinde internet kullanıcıların alışkanlıkları önemli ölçüde değişti.İnsanlar artık sanal dünyada kendilerini daha rahat hissediyor ve çok fazla sorgulamadan birçok online üyelik ediniyor. Bu rahatlık, dolandırıcıların, internet kullanıcılarının şifrelerine, oturum açma bilgilerine ve hatta cep telefonu numaraları ve güvenlik soru yanıtlarına daha kolay ulaşabilmesine yol açıyor. “

Bu tehdidin ne kadar ciddi olduğunu tespit etmek amacı ile, güvenlik danışmanlık firması Godai Group tarafından büyük organizasyonların web sitelerinin taklitlerinin benzer alan adları ile kurulduğu bir araştırma gerçekleştirildi. Altı aylık araştırma süresi içinde internet kullanıcılarına ait kişisel bilgiler içeren 120 bin ayrı e-postaya ulaşılarak bu sayfalar ile insanları kandırmanın ne kadar kolay olduğu ortaya koyuldu.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş