Girişimciler nereye neyle girişsinler?

Girişimciler nereye neyle girişsinler?

Kalkınma Bakanlığı’nın Bilgi Toplumu Yenileme Sttrtejisi kapsamında bir raporu geçti elime… Sizlerle bu raporun farklı yönlerini sık sık içindeki tablolar vasıtasıyla paylaşacağım. Bugünün tablosu seçili ülkeler bazında vatandaşların girişim sermayelerine ulaşıp ulaşamadığını inceliyor.

finansman

 

Amerika’da finansman bulma kolaylığı endeksi yüzde 96 iken Türkiye’de yüzde 12. Yani Türkiye’de mükemmel de olsa bir fikrin çöpe gitme olasılığı, ABD’de göre 8 kat yüksek.

Melek yatırımcı ağlarına baktığımızda ise ABD’de her milyon kişiye bir ağ düşerken Türkiye’de onbinde yedi. Yani 120 kat daha düşük. Bu da bizden girişimci çıkmasının ne kadar daha zor olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Eğer bu ülkede bir vatandaşımız girişimcilik yapabiliyorsa, ABD vatandaşının ona helal olsun demesi, hatta elini öpmesi gerekiyor sanki…

Bu rakamlara bakınca Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için öncelikli alanını girişimi destekleyecek sermayelerin artırılmasında ve en azında bu sermayelerin ülkeye gelmesine katkıda bulunacak uygun ortamı oluşturmasından bulmamız gerekiyor.

3 Responses to "Girişimciler nereye neyle girişsinler?"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş