Kaplumbağa hızıyla gelen adalet adalet değildir

Kaplumbağa hızıyla gelen adalet adalet değildir

kaplumbagaRekabet Kurumu’nun sayfalarına gidin. Sağ üstteki arama kutucuğuna Türk Telekom yazın. Sonra kararlar içinde arayın deyin. O kadar çok Türk Telekom sonucu geliyor ki… Eminim birçok firma için çok şey geliyordur. Ama özellikle özelleştikten sonra Rekabet Kurumu’nun çok başını ağrıttı bu kurum.

Türk Telekom çok ciddi sorunlarla uğraşıyor. Bir yandan eriyip giden müşteri kitlesi, diğer yandan günbegün azalan telefon sayısı. Gece 7 sabah 7 kampanyasına rağmen azalan trafiği de buna kattığınızda Türk Telekom’un bir şeyler yapması gerekiyor. Ancak özellikle zor zamanlarda yaptığı her şey regülasyonu aşamıyor.

Yine Rekabet Kurulu, Türk Telekomünikasyon hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin, TT Kart isimli ürününün kendi bayilerine veya acentelerine satış fiyatının ürünün maliyetinin altında olduğu iddiasını içeren şikayet başvuruları üzerine yürütülen ön araştırma Kurul tarafından karara bağlandı.

Zaten Telkoder başkanı da bundan çok şikayetçiydi: “Bize verdiği fiyatın atına iniyor. Toptan fiyatın altında satması doğru değil. Bizim gece 7 sabah 7 gibi bir kam;anyaya bu fiyatlarla gitmemiz mümkün değil…”

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 9 Mayıs 2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklıyor. Soruşturma, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin sabit telefon hizmeti kapsamında ürettiği telefon kartına ilişkin fiyatlandırma uygulamaları ile 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Sadece dikkat edilmesi gereken tek şey var: Tarihler. Bundan tam bir yıl önce müzakere edilmiş konunun şimdi konuşuluyor olması benim yüreğimi burkuyor. Devletimizi bu konuda her açıdan daha hızlı davranmaya çağırmak lazım…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş