Google ile Apple’ın vermediği vergiyi siz verin

Google ile Apple’ın vermediği vergiyi siz verin

Devletimiz zamanında hayata geçiremediği tüm yasaların sorumluluğunu yine halktan çıkarmaya hazırlanıyor. Bundan yıllar önce web üstünden uygulama satın alma özelliğiyle tanıştık. Ardından cep telefonlarının akıllanması ile uygulamalar globalleşti ve büyük şirketlerin satın alabilme tekelinden çıkarak tüm son kullanıcıların kullanımına girdi.

Şu anda özellikel iOS ve Android işletim sistemlerine sahip olan cihazlar, çok küçük fiyatlara ağ üstünden ihtiyacı olan programları kullanıcıların beğenisine sunabiliyor. Devletimiz hemen her konuda olduğu gibi zamanında bu konuya eğilmedi. Ne var ki uğraşma gereği duymadığı bu pazar günümüzde 200 milyon dolarları buldu. Devlet orada paranın kokusunu aldığı için önemli adımlar atmaya başladı.

Attığı adımların ilki yanına bu pazardan faydalanma imkanı bulamamış Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği’ni (MOBİLSAD) alarak açıklamalar yapmak oldu. Elbette bu uygulamaları yazar kurumlar yurt dışındaydı ve Türkiye’ye KDV vermiyordu. Niye versin ki o zaten oradaki bir kuruluş, bağlı olduğu ülkeye vergisini veriyor. Ama devlet mekanizması mantık yürütmez. Maliye Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı harekete geçerek basın kanalıyla o şirketlerin çok da takmayacağı bir iletişim gerçekleştirmeye başladılar. “Bizim internet hattımızı kullanıyor o zaman bize para versin” gibi olmaz bir mantıkla yaklaştılar olaya. Tabii ki o firmalar ne demek istediklerini anlamadı bile.

MOBİLSAD ve benzeri kuruluşlarla umduğunu bulamayan bakanlıklarımız yanlışlarını bir üst seviyeye taşıyarak onlar KDV vermiyorsa o zaman KDV’yi halk versin demeye başladı. Elbette bu daha büyük bir saçmalık. Devletin bu KDV’yi bizden nasıl alacağına bakalım: Ben Apple Store sistemine bir kredi kartı tanımladım. Ve oradan uygulama satın alıyorum. O arada devletim hala yok. Devletin KDV’yi benden tahsil edebilmesinin tek yolu benim kredi kartı ekstrelerime bakarak benim onay vermediğim bir parayı bankadan benim haberim olmadan çekmesi olabilir.

Eğer ben devletimi biraz tanıyorsam Apple Store mağazalarının adreslerini yasaklama, oraya para gönderilmesini engelleme gibi daha da saçma yöntemler konusunda şimdiden adım atmışlardır. Olmaz demeyin bu ülke teknolojisi ne engellemeler gördü.

Oysa devletim biliyor mu Türkiye o dünhyada gerçekten aktif bir ülke haline geldi. Şu anda mühendislerimizin büyük bir kısmı o dünya için geliştirdikleri yazılımlarla para kazanıyor. Bazı şirketlermiz dünya çapında oyunlar hayata geçirerek yabancı ülkelerden gelen parayı ülkemize kazandırıyor. O uygulama dükkanlarındaki Türk uygulamalarının nelere kadir olduğunu biliyor musunuz? Mobil ve web reklamları üstünden Türk içerikçilerinin kazandığı paralar ne kadar?

Bütün bunları bilmeden araştırmadan körü körüne filin porselen dükkanına daldığı gibi bu işe girmek ülkemizin en büyük yanlışı olacaktır. Maliye ve benzeri bakanlıklardaki çok bilenlerin dikkatlerine sunulur

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş